استخدام کارشناس فروش تلفنی و حضوری در شرکت سلامت پیشرو ایمن سپاهان(سپاس) - کلیک کنید

مقالات

آرشیو مقالات حوزه ی ایمنی و بهداشت حرفه ای

توجه: ایمن سپاهان به منظور حمایت از حقوق پدید آورنده اثر، کلیه ی مطالب و محتوای ارائه شده اعم از مقالات، اخبار، ویدئو، کتاب، تصاویر و... در وب سایت جامع ایمن سپاهان را با ذکر نام پدیدآورنده(در صورت وجود منبع موثق) و ارجاع به منبع اصلی (در صورت وجود)منتشر می نماید؛ از این رو درج لوگو و یا کاور ایمن سپاهان بر روی اثر، صرفا به منظور 'معرفی منتشر کننده منابع اشتراکی' می باشد و  تحت هیچ عنوان به معنای مولف و صاحب اثر قلمداد نخواهد شد.

ردیفمقالاتتوضیحات
1 چشم شوي و دوش ايمني تهیه کننده: لاله عابدی - دانشجوی کارشناسی بهداشت حرفه‌ای -

حفاظت از چشم و صورت اهمیت و حساسیت چشم و حس بینایی بر کسی پوشیده نیست، اگر تا کنون برخورد جسم خارجی با چشمتان را تجربه کرده باشید و یا در هنگام جوشکاری دچار برق زدگی شده باشید اهمیت این موضوع را بهتر از بقیه تجربه کرده‌اید ولی این تجربه به چه قیمتی بدست آمده است؟ یک شب بیداری و از درد چشم به خود پیچیدن؟ عمل جراحی بر روی چشمتان و یا خدایی نکرده تخلیه چشم و از دست دادن این نعمت بزرگ یعنی بینایی؟ برای پیش گیری از این موضوع چه باید کرد؟ اهمیت این عضو تا به حدی است که دیه از دست دادن رفتن یک چشم تقریباً معادل نصف دیه یک انسان بالغ تخمین زده شده است

برگرفته از: نشريه دانشجويي فراسو (دانشگاه شهيد بهشتي)

2 اهمیت تجهیزات حفاظت فردی

با توجه به تعداد زیاد و متنوع از انواع PPE، و فعالیت های کاری متناسب با آن تجهیزات، بایستی در جستجوی تجهیزات مناسب و متناسب با هر یک از فعالیت های کاری باشیم، مهم است که هم از نظر شرایط محافظتی و هم از نظر بودجه، انتخاب درست صورت بگیرد. همچنین نیاز به درک کامل از وظایفی داریم که قرار است انجام شوند و همچنین افراد درگیر با آن وظایف باید شناخته شوند. یکی از بهترین روش هایی که یک گروه می تواند بکار گیرد این است که از مهارت های مدیر بخش مربوطه، شخص مخصوص فرایند ایمنی در داخل سازمان، و البته یک تولیدکننده و/ یا عرضه کننده PPE معتبر، با توجه به نوع خطر، استفاده کنیم. بکارگیری این شیوه میتواند در محافظت بی نقص از نیروی کارتان، کمک کند و در عین حال، به نیروی کار این امکان را می دهد تا در یک شیوه کارآمد و موثر مشغول به فعالیت شود.

3 ابزارهاي كار در ارتفاع

گرداورنده : ميلاد هاشمي آزاد – آتش نشان ايستگاه 31 به نقل از: http://125.tehran.ir/

4 دستکش های ارگونومیک

موضوع کاربرد فن آوری در دستکش های محافظ بسیار گسترده است و در واقع بیانگر تمامی ارتباطات بین ارگونومیک ها و ساختار دستکش هاست و این مبحث می تواند به راحتی موضوع بسیاری از مقالات و مطبوعات شود. روش های بیان نمودن ویژگی های ارگونومیک و محافظتی مربوط به دستکش ها، با پیشرفت تکنولوژی، رشد می کند. سخت است پیش بینی کنیم که محققان و سازندگان قرار است چه چیزی را در تولید نسل جدید دستکش‎ها در نظر بگیرند و بکار برند. امروزه، دستکش های مدرن، نه تنها محافظت را فراهم می کنند بلکه یک آمیزه غیر معمول از تکنولوژی های پیشرو، مطابق با آخرین روش های علمی به همراه راحتی و کاربرد پذیری را نیز مهیا می سازند. این نسل جدید از تجهیزات حفاظتی در پاسخ به نیازهای کاربران کنونی این نوع دستکش ها، فراهم می شود. طراحان به پژوهش های خود ادامه می دهند و با کیفیت کارشان، اغلب ما را شگفت زده می کنند. در عین حال که دستکش هایی که آنها می سازند در درجه اول بر ایمنی کار تمرکز می کند، به بسیاری از تولیدکنندگان نیز، راه های ممکنی را که این تجهیزات محافظتی در آینده قرار است در پیش بگیرند، نشان می دهد.

5 پیش به سوی ایمنی

سر، مهمترین بخش از بدن انسان است. در واقع سر، بخشی است که در آن، مغز، یعنی قوه پردازش اصلی و کنترل کننده اندام‏های ما واقع شده است. از این رو بسیار طبیعی است که از آن مراقبت نمائیم و آن را از آسیب در امان نگه داریم. قبل از اینکه به جزئیات این موضوع بپردازیم که چگونه میتوانیم از آن مراقبت نمائیم، اجازه دهید نگاهی بیندازیم به اینکه چرا یک کلاه ایمنی مهم است. ضروری است که کلاه ‏های ایمنی در مناطقی باید استفاده شوند که کارهای مربوطه در بالای سر انجام می‏گیرند و اشیاء ممکن است از بالای سرمان سقوط کنند و بر سرمان ضربه وارد کنند و همچنین در مناطقی که امکان این وجود دارد که از طریق اشیاء نصب شده، به سر شخص ضربه وارد شود، مانند لوله ‏ها و یا تیرهای روباز. محافظ سر همچنین از افراد در مقابل جریان برق که ممکن است در نزدیکی سرمان قرار داشته باشد، محافظت می‏نماید، مانند کابل‏های هوایی یا رساناهای برقی روباز. بناکننده ‏های داربست‏ها، اغلب خود، داربست را بالا می‏برند و سرهای آنها در معرض خطر برخورد با تیر و تخته ‏ها و همچنین بست‏ها می‎باشد. من قبلا تجربه افتادن چکش بر روی کلاه ایمنی خود را داشتم، این اتفاق زمانی رخ داد که من داشتم از کنار یک نجار که مشغول کار کردن بالای یک داربست متحرک بود، رد می‏شدم. مواد و زباله‏ هایی وجود دارند که از مجرای ناودانی شکل به پایین انداخته می‏شوند. جرثقیل اجسام را بالای سرمان بلند می‏کند. کارگران الوار چوب و یا میله ‏های فولادی را بر روی شانه ‏های خود حمل می‏کنند. یک کارگر ممکن است به صورت ناگهانی دستش را قبل از کوبیدن بر روی میخ به دیوار، بیشتر از حد معمول به عقب پرتاب کند. اینها فقط چند نمونه از مخاطراتی بود که در صنعت ساختمان وجود دارد و ممکن است سر ما در معرض این گونه خطرات قرار گیرد.

6 بررسي تأثير جنس لباس كار بر شاخص استرين فيزيولوژيكي مردان در شرايط آب و هوايي گرم در اتاقك شرايط جوي

یکی از عوامل زیا ن آور محیطهاي کار، گرما است. پیامدهاي مواجهه شغلی با گرما در ابتدا بهصورت بروز استرین گرمایی (پاسخ فیزیولوژیک بدن به گرما) است و مواجهه طولانیمدت، منجر به بروز اختلالات کرامپ عضلانی، خستگی گرمایی، سنکوپ گرمایی، گرمازدگی، کاهشعملکرد جسمانی و ذهنی، کاهش بهره وري، افزایش میزان بروز حوادث و کاهش سطح ایمنی در محیطهاي کاري میگردد( 1). از طرفی مواجهه با شرایط گرم و مرطوب محیطی و دفع گرما از طریق تعریق و تبخیر عرق، بار کاري سیستم قلبی عروقی را 5 میلیون - افزایش میدهد...

7 مدیریت استرس گرمایی

استفاده از جلیقه های خنک کننده فردی،راهکاری عملیاتی برای مدیریت فشار گرمایی در محیط های کار و ورزش

8 طراحی ارگونومیک پوشش های خنک کننده مورد استفاده در يگان های نظامی

گرما و استرسهاي گرمائي ناشي از آن در بين عوامل محيطي موثر بر فرايند نبرد از اهميت ويژه اي برخوردار است. گرمازدگي از اختلالاتي است که مي تواند با عث گرمازدگي نيروهاي نظامي گرديده و توان عملياتي نيروهاي نظامي را کاهش دهد بطوريکه تا مدتي قادر نباشند که ماموريت خود را به انجام برسانند. يکي از مهمترين راه هاي کنترل استرس گرمائي درعرصه نبرد و حين انجام فعاليت هاي نظامي، استفاده از تجهيزات حفاظتي مناسب مي باشد. اين تجهيزات ممکن است مجهز به سيستمهاي خنک کننده باشند تا دماي بدن افراد را پايين بياورند.بر همين اساس به منظور استفاده بهينه از لباسهاي حفاظتي و خنک کننده مقرر گرديد اطلاعات آنتروپومتريک نيروهاي نظامي کشور جمهوري اسلامي ايران در طراحي اين لباسها بکار گرفته شود.

9 ارزیابی تاثیر جلیقه خنک کننده ایرانی حاوي ماده تغییر فاز بر روي شاخص هاي استرین در شرایط آب و هوایی گرم و مرطوب خلیج فارس

یکی از عوامل زیا ن آور محیطهاي کار، گرما است. پیامدهاي مواجهه شغلی با گرما در ابتدا بهصورت بروز استرین گرمایی (پاسخ فیزیولوژیک بدن به گرما) است و مواجهه طولانیمدت، منجر به بروز اختلالات کرامپ عضلانی، خستگی گرمایی، سنکوپ گرمایی، گرمازدگی، کاهشعملکرد جسمانی و ذهنی، کاهش بهره وري، افزایش میزان بروز حوادث و کاهش سطح ایمنی در محیطهاي کاري میگردد( 1). از طرفی مواجهه با شرایط گرم و مرطوب محیطی و دفع گرما از طریق تعریق و تبخیر عرق، بار کاري سیستم قلبی عروقی را 5 میلیون - افزایش میدهد...

10 ایمنی در صنعت ايمن نبودن محيط كار كارگران و ابزار كار آن ها به علت عدم رعايت دستورالعمل هاي حفاظتي و بهداشتي توسط كارفرمايان از يك طرف، همچنين عدم رعايت پاره اي از مقررات ايمني و بي احتياطي و بي دقتي بعضي كارگران از طرف ديگر باعث بروز حوادث در كارگاه ها مي باشد كه همه ساله در سطوح مختلف كارگاهي شاهد آن هستيم، بديهي است حوادثي كه در كارگاه ها رخ مي دهد و منجر به مرگ، قطع عضو و يا ساير صدمات جسمي و روحي كارگران مي شود را مي توان با ايمن كردن ابزار كار و محيط كار كارگران از طريق نصب حفاظ هاي مناسب روي قسمت هاي خطرناك دستگاه ها، رفع نقايص سيستم برق واحدهاي توليدي و تعميراتي و دستگاه هاي مورد استفاده كارگران، در اختيار گذاشتن وسايل حفاظت فردي هنگام كار كارگران و غيره و همچنين آموزش هاي لازم در زمينه مسايل حفاظتي و بهداشتي به كارگران به نحو موثري پيشگيري نمود.
11 اصول ایمنی ماشین آلات
12 واژه نامه امداد و کمک های اولیه
13 واکنش های اولیه در مقابل متانول
14 راهنماي مميزي ايمني راه

هدف اصلي فرايند مميزي ايمني راه بكارگيري شيوه اي پيشگيرانه است. بررسي هاي مرسوم نقاط حادثه خيز اقدامي انفعالي در توجه به مشكلات ايمني راه بوده و مي توان به آن به عنوان نتيجه نهايي ضعف طراحان در تشخيص و بكارگيري موارد ايمني در فعاليت هايشان نگريست (جوردن و بارتون، ١٩٩٢ ). با توجه به وجود استانداردهاي طراحي رايج ، هنوز هم راهها همراه با مشکلات مربوط به تأمين ايمني ساخته مي شوند كه منجر به آمار بالايي از تصادفات مي گردد. شناسايي مميزي ايمني در مراحل ابتدايي طراحي راهها، اقدامي اقتصادي در حذف مشكلات بالقوه مسايل ايمني قبل از ساخت راه ها مي باشد.

15 اصول كمك هاى اوليه و امدادرسانى روند رو به رشد جمعيت و تمرکز آن در شهرها، ارتباط و رفت آمدهای بيشتر، توسعه و صنعتی شدن، افزايش حمل و نقل و تردد شهری و بين شهری، آلودگی محيط زيست و جنگ از جمله عواملِ زمينه ساز وقوع سوانح و حوادث بيشتر در جوامع بشری اند همه روزه در محيط اطراف خود شاهد بروز ده ها مورد از اين حوادث هستيم؛ تصادف های رانندگی، سقوط از ارتفاع، حملات قلبی، مسموميت ها، غرق شدگی ها و خفگی ها در آب، آسيب های حرفه ای در محيط کار، برق گرفتگی، آتش سوزی و … بالابردن آگاهی ها و توانايی های افراد در برخورد با حوادث، سهم بسزايی در کاهشِ صدمات احتمالی و جلوگيری از عوارض بيشتر خواهد داشت کمک های اوليه در حقيقت انجام اقدام های بسيار ساده و ابتدايی و در عين حال حياتی مبتنی بر اصول علمی با استفاده از وسايل موجود و مراقبت از مصدوم تا رساندن او به نزديک ترين مرکز درمانی است اين کمک و مراقبت ساده در بسياری از موارد فاصلهٔ ميانِ مرگ و زندگی است
16 OHSAS_18001 به دنبال استقبال شركتها و سازمانها ازاستانداردهاي كيفيت (9000 ISO ) ، استانداردهاي مديريت زيست محيطي (سري 14000 ISO ) نيز مورد توجه قرار گرفت و به صورت استانداردهاي بين المللي از سال 1996 منتشر و مورد عمل قرار گرفت. با توجه به اهميت موضوع ايمني و بهداشت شغلي ، و انتشار آمار مربوط به مرگ و مير و بيماري هاي ناشي از كار توجه جهاني به اين موضوع معطوف گرديد . در سال 1970 ميلادي كنگره آمريكا اعلام كرد كه اقدامات انجام شده در رابطه با ايمني و بهداشت شغلي ـ و از جمله ضوابط مربوط به جبران خسارات و آسيب هاي جاني كاركنان ـ كافي نيست و از اين رو قانون ايمني و بهداشت كار (OSH Act ) به تصويب رسيد . متعاقب اين قانون ، اداره ايمني و بهداشت كار1 (OSHA) تشكيل شد و وظيفه اجراي قانون (OSH) و اطمينان از شرايط ايمن و قابل قبول در كار را براي كليه كاركنان زن و مرد در سراسر ايالات متحده آمريكا بر عهده گرفت .
17 حفاظت و ایمنی در راه ها
18 اطلاعات ايمني مواد شيميايي (MSDS) MSDS چیست ؟ MSDS مخفف عبارت Material Safety Data sheets به معنی "برگه های اطلاعات ايمني مواد" مي باشد. MSDS تا جایی که ممکن است باید ساده و مختصر باشد و به زبان رسمی کشور استفاده کننده از ماده شیمیایی باشد. فایده MSDS چیست؟ وجود برگه اطلاعات ايمني در كنار ماده مورد نظر ، اطلاعاتي در اختيار مصرف كننده قرار مي دهد كه مصرف كننده با آگاهي از ماهيت آتي ماده مزبور، قادر خواهد بود از خطرات و ضايعات ناشي از استفاده ، جابجايي و انبارش نادرست آن در امان باشد. بدين ترتيب كه اطلاعات مندرج در MSDS هر ماده اي بيانگر اين است كه نحوه صحيح استفاده از آن بايد چگونه باشد، در چه درجه حرارت و چه نوع محيطي بايد نگهداري شود ، در انبارش و جابجايي آن چه نكات ايمني بايد رعايت شود و در صورت بروز خطر نحوه مقابله با عوارض آن ماده چگونه خواهد بود.
19 Case Histories of Process Plant Disasters
20 تاريخچة آلودگي هوا آلودگي هوا از زمان برپايي اولين آتش با انسان بوده است . ولي در زمان هاي مختلف به جنبه هاي گوناگوني از آلودگي ها اهميت داده شده است . در مقياس كوچك، آلودگي هاي محلي انتشار م ي يابند و مش كلاتي تاحد عوارض فيزيكي پديد مي آورند. در مناطق شهري، درگذشته زغال سنگ و در حال حاضر بنزين خودروها، بر سلامت انسان اثر نامساعد داشته است. در مقياس منطقه اي تشكيل اوزن ترپوسفري و رسوب هاي اسيدي تهديدكننده اند. سرانجام اين كه انتشار دي اكسيد كربن و ساير گازه اي فعال همراه با تخريب اوزن استراتوسفر، كل محيط زيست كره زمين را در معرض خطر قرار داده است. اين نگاه تمام جنبه هاي آلودگي هوا را از نظر كمي و كيفي دربر نمي گيرد. اين كتاب كه بيشتر براي دوره هاي كارداني، كارشناسي و كارشناسي ارشد تهيه شده است، علاوه بر پوشش سرفصل هاي مصوب شوراي عالي برنامه ريزي، آنچه را به نظر مي رسد براي دانشجويان علاقه مند به اين رشته لازم است، مورد توجه و بحث قرار مي دهد. زيرا اين سرفصل ها كه از زمان تهيه آنها حدود 15 سال مي گذرد، نمي توانند اطلاعات مورد نياز امروز را در مورد مشكلاتي كه آل ودگي هوا براي شهروندان به وجود آورده است در اختيار قرار دهند.
21 ارزيابي تأثير سه نوع ماسك تنفسي تصفيه كننده هوا بر روي ضربان قلب در، بار كاري مختلف

در بسياري از صنايع، لازم است كارگران براي حفاظت خودشان از خطرات، وسايل حفاظت فردي بپوشند. مواد شيميايي از مهم ترين آلاينده هاي محيط كار هستند و سيستم تنفسي مهم ترين راه ورود اين آلاينده ها به بدن مي باشد و در بسياري از موارد استفاده از وسايل حفاظت تنفسي، امري ضروري و لازم است. انواع مختلفي از تجهيزات حفاظت تنفسي شامل وسايل تصفيه كننده هوا ،(Air- purifying)  وسايل تأمين كننده هوا ،(Air- supplying) تجهيزات تنفسي خود تأمين و ماس كهاي تنفسي در محيط كار استفاده مي شود. مهم ترين پارامترهاي وسايل حفاظت تنفسي كه بر روي ظرفيت كار مؤثر هستند، شامل افزايش مقاومت تنفسي، فضاي مرده و وزن ماسك مي باشند. با وجود آنكه رسپيراتورها سبب كاهش تماس فرد با آلايند ههاي شيميايي مي گردند، بار تنفسي ايجاد شده توسط اين وسايل، خود عوارض مختلفي را به دنبال دارد. تحقيقات نشان داده است كه افزايش مقاومت تنفسي ناشي از ماسك ها، به علت افزايش فضاي هواي مرده، افزايش استرس گرمايي و انواع فشارهاي قلبي -عروقي مي باشد و تنش هاي قلبي - تنفسي و گرمايي بالايي در مشاغلي كه نياز به پوشيدن وسايل حفاظتي دارند، وجود دارد.

بر گرفته از: http://hsr.mui.ac.ir/index.php/jhsr/article/download/406/888

22 ارزيابي پرتو فرابنفش تابش شده از لام پهاي فلورسنت فشرده (كم مصرف)

يكي از روش هاي بهينه سازي مصرف انرژي جايگزيني لامپ هاي التهابي با لامپ هاي فلورسنت فشرده مي باشد در اين لامپ ها به علت
ماهيت توليد روشنايي اشعه فرابنفش توليد و منتشر م يشود. مطالعه حاضر با هدف ارزيابي پرتو فرابنفش تابش شده از لام پهاي فلورسنت فشرده انجام گرفت كه به طور گسترده در ايران مورد استفاده قرار م يگيرند.

بر گرفته از :http://www.hsr.mui.ac.ir/index.php/jhsr/article/viewFile/1134/pdf_1

23 پیشگیری حوادث در کارگاه‌ها و پروژه های ساختمانی

امروزه در کشور ما پروژه های ساختمانی و عمرانی بسیاری در دست اجرا ا ست که اعتبارشان میلیاردها ریال است. نیروهای انسانی زیادی نیز در این پروژه ها مشغول فعالیتند. بدیهی است این نیروهای انسانی شاغل در پروژه ها با خطرات زیادی مواجه هستند. با توجه به محیطی که پروژه در آن در دست اجراست برای نیروی انسانی پیرامون و شهروندان نیز خطراتی به همراه دارد. بیشتر این خطرها به دلیل کم توجهی یا ساده انگاری یا دانش کم ایمنی و پیشگیری است که موجب حادثه می شود. حجم زیاد خطرات که موجب آسیب پذیری به نیروی انسانی و تلفات جانی و مادی می شود و به تبع آن خسارات مادی و معنوی حاصله از مهمترین ضروریاتی است که توسعه دانش پیشگیری را اجتناب ناپذیر می کند. این مقاله با تعریف پروژه های ساختمانی و مشخص کردن فعالیت های ساختمانی و عمرانی به بررسی برخی عوامل موثر بر ایمنی گارگاه ها شامل عوامل سیاستی و خط مشی، عوامل فرآیند، عوامل انگیزشی و محیط کار پرداخته و به برخی خطرهای پروژه اشاره می کند و در مورد راه های پیشگیری از آنها مطالبی را ارائه می دهد.

بر گرفته از: نشریه پیام ایمنی

24 الزامات HSE در ساخت و سازها و پروژه های عمرانی

در سالهای اخیر متخصصان دریافته اند که پیشرفت و توسعه، زمانی در پروژه های عمرانی ارزشمند است که مخاطرات بهداشت، ایمنی و محیط زیست را به همراه نداشته باشد. در این راستا مسائل زیست محیطی در سطح مجامع بین المللی مانند کنفرانس ریودوژانیرو مورد توجه متخصصان و سیاستمداران قرار گرفت. در ایران نیز مانند سایر کشورهای جهان بحث حفاظت از محیط زیست و رعایت الزامات آن از برنامه اول توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی آغاز و در برنامه های بعدی گسترش یافته است. در این خصوص دیدگاه های جدیدتری نیز مطرح می شود که باعث ایجاد تحولات شگرفی در سطوح مختلف برنامه‌ریزی، فرآیندها و بخشهای تخصصی نظیر بخشهای عمران، صنعت و آموزش می گردد. آموزش مهندسان در این راستا می تواند نقش بسیار مهمی در اصلاح نگرش مهندسان جوان و بکارگیری این مبانی در فعالیتهای تخصصی آنها داشته باشد. یکی از وظایف مهم دانشگاه ها نیز، فراهم آوردن بستر مناسب برای اینگونه آموزشها است. در این راستا، ضروری است دانشگاه های صنعتی مهم کشور، برنامه های مختلفی را در این زمینه تدوین نمایند. ...

بر گرفته از: نشریه پیام ایمنی

25 بررسی انطباق ماسک های تنفسی نيم صورت در کارگران يک صنعت پتروشيمی در ايران

مقدمه: در صنايع و فرآيندهايی که کارگران در معرض آلاينده های شيميايی هستند، تدوين و اجرای برنامه حفاظت تنفسی جهت محافظت کارکنان در برابر عوارض ناشی از آلاينده ها از اهميت خاصی برخوردار است. هدف اين مطالعه بررسی وضعيت انطباق ماسک های تنفسی و عوامل موثر بر آن در يک واحد صنايع پتروشيمی می باشد. روش کار: در اين مطالعه مقطعی، وضعيت انطباق ماسکهای تنفسی از نوع نيم صورت (Half mask) در54 نفر از کارگران يکی از واحدهای صنايع پتروشيمی به روش کيفی و با استفاده از کيتMoldex که بر اساس طعمBitrex عمل می کند، مورد بررسی قرار گرفت، سپس آموزش نحوه صحيح تنظيم ماسک و تست های قبل از هر بار استفاده از ماسک (فشار مثبت و فشار منفی) به عنوان عامل مداخله بر روی نتيجه آزمون انطباق ارزيابی شد. تاثير موی صورت و مدل ماسک نيز بر روی نتيجه آزمون انطباق مورد مطالعه قرار گرفت. نتايج با کمک نرم افزارSPSS و استفاده از آزمونهای کای اسکوئر و مک نمار مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت. 

برگرفته از : فصلنامه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

26 بررسی برنامه زمانبندی تعویض کارتریج ماسک های تنفسی ویژه بخارت آلی در یک صنعت پتروشیمی

زمینه و هدف: در نبود شاخص انتهای طول عمر (ESLI) برای آگاهی از زمان تعویض کارتریج های ماسکهای تنفسی ویژه بخارات آلی، لازم است از برنامه زمانبندی تعویض کارتریج برای حصول اطمینان از اینکه کارتریج ها قبل از انتهای طول عمرشان جایگزین می شوند، استفاده شود. این مطالعه با هدف بررسی کارایی برنامه تعویض کارتریج ماسکهای تنفسی و ارائه یک برنامه صحیح به منظور تعویض به موقع کارتریج ها در یکی از صنایع پتروشیمی کشور انجام شد.

برگرفته از : فصلنامه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان

27 معرفی انواع دستکش های ایمنی کار اگر ارزیابی خطر در محیط کار نشان دهد که کارکنان در معرض آسیب های بالقوه بر دستها و بازوها هستند ، بطوریکه توسط کنترل مهندسی و عملی نمی توان آن را رفع نمود ، کارفرما باید نسبت به اینکه کارکنانش از لوازم حفاظتی مناسب برخوردار هستند اطمینان حاصل نماید . این خطرات شامل جذب مواد مضر توسط پوست ، سوختگی گرمائی و شیمیائی ، خطرات الکتریکی ، کوفتگی ها ، سائیدگی ها ، بریدگی ها ، سوراخ شدگی ها ، شکستگی و قطع عضو می باشد . لوازم حفاظتی نیز شامل دستکش ها ، محافظ انگشتان ، دستکش های بلند تا آرنج یا پوشش های بازو است . کارفرماها باید تمامی روش های کنترل مهندسی و تمرینات کاری را برای رفع خطرات بکار بندند و برای حفاظت بیشتر در برای خطراتی که نمی توان آنها را از طریق دیگر روشها بطور کامل برطرف نمود از لوازم حفاظت فردی استفاده نمایند . برای مثال حفاظ دستگاه ممکن است موجب پیشگیری از خطر شود . نصب یک مانع ، از قرار گرفتن دستان کارگران در منطقه برخورد با تیغه اره رومیزی و موارد برنده دیگر شیوه های کاری جلوگیری کند ....
28 طراحی و ساخت جلیقه خنک کننده از مواد تغییر فاز دهنده و ارزیابی کارایی آن در کاهش استرین گرمایی تحت شرایط آزمایشگاهی پارافین و آب مواد تغییر فاز شناخته شده ای برای کاربرد در جلیقه های خنک کننکده هستند. هدف از انجام این مطالعه طراحی و ساخت جلیقه خنک کننده با استفاده از ترکیبات پارافین تجاری و یخ و سپس تعیین تأثیر آن ها بر روی پارامترهای استرین گرمایی تحت شرایط آب و هوایی گرم در اتاقک شرایط جوی بود.
مولفان: سعید یزدانی راد، دکتر حبیب الله دهقان
29 حدود مجاز مواجهه شغلی تدوین حدود مجاز مواجهه شغلي با عوامل مخاطره را باید اساسا منطبق بر پژوهش های فراگیر و مستمر باشد. اما اغلب محدوی های تحقیقاتي و ملاحظات اجرایي این اجازه را نمي دهد که با موضوع رویكردی کاملا پژوهش محور داشت. تجربیات کشورهای پیشرو و سازمان های فراملیتي نیز به طور مطلق منطبق و متكي بر پژوهش های خود آنان نیست بلكه با بهره گیری از نتایج کار محققین در سراسر دنیا و تجربیات میداني و اجرایي و با در نظر گرفتن ملاحظات محلي حدود مجاز را برای عوامل زیان آور تدوین و منتشر مي کنند. بدین جه کمیته تدوین و بازنگری حدود مجاز مواجهه شغلي در سال 1565 تحت نظارت مرکز سلام محیط و کار وزارت بهداشت تصمیم گرفت که با رعایت سه رویكرد: اقتباس، پژوهش محوری و اجماع علمي صاحب نظران به بازنگری حدود مجاز مواجهه شغلي بردازد. در هر حال پایه اصلي تدوین ویرایش جدید با رعایت قالب اصلي ویرایش های قبلي کتاب حدود مجاز مواجهه شغلي بوده است. ...
30 بررسی میزان کاهندگی صدای وسایل حفاظت شنوایی بر مبنای روش در شرایط آزمایشگاهی MIRE میکروفن داخل گوش مقدمه: میزان کاهندگی صدای اسمی شرک تهای سازنده م یتواند در مقایسه با میزان کاهندگی واقعی آنها متفاوت باشد. مطالعه حاضر باهدف تعیین قدرت کاهندگی صدای واقعی گوشی های حفاظتی رایج در کشور انجام گردید. یافته ها: نتایج نشان داد میزان کاهندگی واقعی گوشی های مورد مطالعه بین 49 % الی 86% کاهندگی اسمی قرار دارد. عاوه بر این میزان افت جایگذاری گوشی ها در فرکانس های پایین بسیار ناچیز تعیین گردید. میزان کارایی گوشی ها برمبنای نوع شرکت های سازنده اختاف معنی گوشی های مورد مطالعه بر مبنای امتیاز شاخص راحتی نیز در محدوده .)P > 0/ داری نداشت) 05 مطلوب قرار داشت. قدرت کاهندگی گوشی های مختلف از یک مدل نیز اختاف معنی داری نداشت(P > 0/05). نتیجه گیری: استفاده نامنظم از گوشی حفاظتی میزان کاهندگی واقعی را از حداقل های تعیین شده در این مطالعه نیز پایین تر خواهد برد. آموزش و نظارت کافی در خصوص استفاده از گوشی می تواند بر پوشش دهی مناسب گوشی و افزایش میزان کاهندگی واقعی تأثیر گذار باشد.
31  استفاده از عینک ایمنی در هنگام کار را جدی بگیرید

عینک های حفاظتی، عینک های پوشاننده ای هستند که به دلیلی بزرگی می توان آن را روی عینک به چشم زد. این نوع عینک ها سطوح منعکس کننده نور بین فرد و موضوع کار را افزایش می دهد و فقط بازدید کننده ها و کسانی که مدت کوتاهی نیاز به حفاظت دارند، می توانند از آن استفاده کنند. البته برای محافظت در مقابل پاشیدن مواد و موادشیمیایی زیان آور می توان از عینک های حفاظتی که قاب پلاستیکی نرمی دارند و کاملا به صورت می چسبند و اجازه ورود به مایعات و گازها را نمی دهند، استفاده نمود.

برگرفته از : نشریه پیام ایمنی

32

ابزاری برای سنجش عملکرد شاخص‏های پیشرو

از دید مدیریت ایمنی و بهداشت، پیشگیری از حادثه پیش از وقوع آن بسیار حائز اهمیت است. در این بین اما، رابطه بین اقدامات پیشگیرانه و شاخص‏های پیشرو ممکن است ضعیف باشد. برای مثال، مطالعه انجام شده توسط بوث و آمیس در معادن آفریقای جنوبی نشان می‏دهد که درحالیکه تعداد ممیزی‏های ایمنی چشمگیر بوده، حوادث ثبت شده افزایش را نشان می‏دهد. لذا بمنظور اثربخشی بیشتر، باید ارتباط منطقی مابین شاخص‏های پیشرو و عملکرد ایجاد شود. همانگونه که میدانیم، تعیین اهداف سازمانی و سپس پایش میزان پیشرفت آنها امری حیاتی در مباحث مدیریتی است، بنابراین همگام با ارتقاء فرهنگ ایمنی در سازمان، می‏بایست بیش از پیش از شاخص‏های پیشرو برای سنجش میزان پیشرفت بهره برد. از طرف دیگر، اهداف تعیین شده باید رابطه مستقیمی با سطح فرهنگ حاکم بر سازمان و قابلیت پرسنل داشته باشد.

33

استرس گرمایی

بیشتر کارها نیاز به کار کردن در محیط های گرم دارند چه در بیرون چه در داخل. کار کردن در گرما و انجام کار فیزیکی سنگین می تواند بر سیستم سرمایشی بدن تاثیر داشته باشد. یک کارگر وقتی که استرس گرمایی را تجربه می کند که بدن قادر نباشد خود را خنک کند. اگر استرس گرمایی در مراحل اولیه شناخته و درمان نشود شرایط خیلی جدی و حتی کشنده ممکن است به طور سریع گسترش یابد.

کارگرانی که احتیاج دارند در محیط گرم کار کنند باید به اندازه کافی آمادگی لازم را برای مقابله با استرس گرمایی داشته باشند. فعالیت های کاری بیرون اغلب در طول ماه های گرم تابستان افزایش می یابد، مخصوصا ساخت بام، جنگلداری، مقابله با آتش و جاده سازی. در فعالیت های کاری داخلی در محیط های گرم کارگران هم در طول سال با گرما مواجهه دارند.این شامل کارکردن در صنایع خمیر سازی، کاغذسازی، اتوشویی، نانوایی، ساخت و تولید فولاد، دیگ بخار و کار نزدیک کوره های سیمان. کارگرانی که با محیط های گرم مواجهه دارند باید ملزم به پیشگیری از استرس گرمایی و شناخت علائم اولیه استرس گرمایی در خودشان و کارگران دیگر شوند.

34

استاندارد های لباس کار

 معمولا لباس کار پوششی است جهت یکسان نمودن پرسنل در محیط کار و تمایز قسمتهای مختلف توسط رنگ مدل آن و نیز به عنوان پوشش سراسری تنه، دستها و پاها را در مقابل شرایط محیط محافظت میکند. معمولا سادهترین نوع لباس کار در دو فرم ظاهری بلوز و شلوار (دوتکه) یا کاپشن و شلوار و از جنس الیاف طبیعی (پنبه پنبه یا پلیاستر پنیه) و یا درصدی الیاف طبیعی و مصنوعی (فلامنت ویسکوز) و در مواردی تماما از الیاف شیمیایی و صنعتی تولید میشود. طبیعی است هرچه الیاف بکار رفته در پارچه طبیعیتر باشد تبادل حرارتی آن آسانتر است.

35

 برق گرفتگی

 وقتی شخصی دچار برق گرفتگی میشود، عبور جریان الکتریکی از طریق بدن ممکن است وی را ازهوش برده، منجر به توقف تنفس و حتی ضربان قلب وی شود. جریان الکتریکی میتواند هم در محلیکه وارد بدن میشودو هم در محلی که برای تخلیه به زمیناز بدن خارج میشود،  سوختگی ایجاد کند. در بعضی موارد، جریان برق، گرفتگی عضلانی هم ایجاد میکند که این موضوع، مانع از قطعارتباط مصدوم با منبع برق میشود. بنابراین وقتی به صحنه حادثه میرسرید، امکان دارد که هنوزجریان الکتریکی در بدن مصدوم برقرار باشد. آسیبهای الکتریکی معمولاً در منزل یا محل کار و در اثر تماس با منابع برق با ولتاژپایین رخ میدهند. هم چنین ممکن است این آسیبها دراثر تماس با منابع برق با ولتاژبالا (مثل خطوط انتقال نیروی افتاده روی زمین) هم رخ دهند. افرادیکه با جریان ولتاژ بالا دچار برق گرفتگی میشوند، عمدتاً زنده میمانند.