استخدام کارشناس فروش تلفنی و حضوری در شرکت سلامت پیشرو ایمن سپاهان(سپاس) - کلیک کنید

معرفی جلیقه های خنک کننده

جلیقه های خنک کننده

انواع جلیقه ها و سایر محصولات خنك كننده.


 1) ژل – یخ:

در این نوع جلیقه ها  تعدادی جیب در تمامی نقاط لباس در نظر گرفته شده است كه در هر یك از این جیبها كیسه ای قرار دارد كه قبل از استفاده باید جیبها را باز كرد و  كیسه های درون آن را به یخچال و یا ظرفی پر از یخ منتقل كرد.  این كیسه ها محتوی تركیباتی میباشند كه ظرفیت گرمایی ویژه بالایی را دارا بوده در هنگام یخ زدن یا خنك شدن دمای سطح بدن استفاده كننده را تا مدت زیادی  پایین نگاه خواهند داشت.  این نوع جلیقه نیز مشابه نمونه های دیگر، پس از استفاده واز دست دادن حالت خنك كنندگی خود  نیاز به شارژ شدن دوباره دارد كه این امر توسط  یخچال یا یخ صورت میگیرد.

  •   مزایا:

      -  این نوع از نمونه هایی است كه نسبت به سایر مد ل ها از قیمت پاین تری برخوردار میباشد.

- دماهای پایین تری را میتوان با آن فراهم نمود ( به عنوان مثال تا دماهای زیر صفر برای مقاصد خاص  و یا كمك به بیمارانی كه دچار گرما زدگی شده اند كاربرد دارد).

2) نوع تغییر فاز دهنده :

 

در این نوع از جلیقه ها مواد خنك كننده، مشابه نمونه ژل یخ در داخل جلیقه جا داده میشوند. مواد جامد بكار رفته در این گونه، از تركیب تعداد زیادی ماده مختلف تشكیل شده است كه هر یك در دمای خاصی شروع به ذوب شدن نموده و در نتیجه گرمای محیط و یا جسم در تماس با خود راجذب میكنند. این نوع جلیقه نیز مشابه نمونه های دیگر، پس از استفاده واز دست دادن حالت خنك كنندگی خود  نیاز به شارژ شدن دوباره دارد كه این امر توسط  یخچال یا یخ صورت میگیرد. در نمونه خاص در صورتی كه جلیقه در محیطی با دمای زیر 25 درجه سانتی گراد نگهداری شود خود به خود شارژ خواهد شد و نیازی به وسیله خنك كننده دیگری نیست.

مزایا:

-         دمای بدن را در طول مدت استفاده در حد ثابت و مطلوبی نگه میدارد.

-         میتوان آنرا‌ را به عنوان پوشش زیر لباس اصلی پوشید زیرا سبك بوده و دارای ضخامت كمتری میباشد. (این قابلیت دربسیاری از مدل های دیگر به علت حجم زیاد و یا از دست دادن خاصیت خنك كنندگی وجود ندارد).

-         در مقایسه با سایر نمونهایی كه نیاز به یخچال یا سایر خنك كننده ها دارند مدت زمان كمتری برای باقی ماندن در محیط سرد نیاز دارد.

-         جلیقه  فاز متغییر را می توان برای گرما دهی نیز مورد استفاده قرار داد.

3) نوع موسوم به آتروپات :

 

از نظر ظاهر و كاركرد شبیه به نوع اول بوده  با این تفاوت كه از نظر طول عمر،  برخلاف نمونه های دیگر كه بسیار طولانی مدت میتوان از آنها استفاده كرد، دارای طول عمر بسیاركم بوده و به سرعت سرما یا گرمای آنها از بین میرود و مزیت آنها امكان گرما دهی است كه البته به منبع گرمایی در هنگام شارژ نیاز است. این گونه محصول را به علت عدم كارایی و طول عمر لازم، پیشنهاد نمی گردند.

4) نوع تبخیری 

ر این نمونه كه به لحاظ آسانی شارژ و استفاده ، حمل و نقل، طول مدت سرما دهی، قیمت ، وزن بسیار كم و.... بهترین نمونه قابل ارائه و استفاده در جهان میباشد، مواد خنك كننده در بین جداره پارچه های مخصوص این جلیقه جای داده شده اند. نحوه شارژ این نوع جلیقه به طرز شگرفی ساده بوده و صرفاً یكبار و به مدت 4 دقیقه غوطه ور كردن آن درون یك ظرف پر از آب كه از آبی با دمای محیط  پر شده ، كافی است تا در یك روز گرم تابستانی در دمای   Co40 در شهری مثل تهران، حداقل بین 4 تا 6 ساعت شما را در دمایی مطبوع و بدون مرطوب نمودن بدن و یا لباس ، خنك نگه دارد. این اثر در روزهایی كه هوا خیلی گرم نیست (با همان یكبار شارژ) به 10 ساعت نیز میرسد.

شاید باور كردن این قابلیت ، با این كاربرد ساده مشكل باشد! ولی این اثری است كه مواد موسوم به    Macromolecule-cool- keeping Material پس از جذب مقادیر بسیار بالای آب در خود، دارا میباشند.

در حال حاضر تكنولوژی تولید این مواد صرفاً در دست چند شركت بوده و در ایران برای اولین بار است كه توسط این شركت ارائه میشود. پس از شارژ این جلیقه و خشك كردن جدار داخلی آن (كه با بدن یا لباس تماس دارد) توسط یك حوله و یا خشك كردن  در هوای آزاد ،  میتوان تا ساعتها با آن احساس خنكی را تجربه كرد.

مزایا

- سبكی و قابلیت حمل و نقل بسیار آسان. (260 گرم قبل از شارژ و حداكثر 2 كیلو گرم بعد از شارژ وزن خواهد داشت).

- مقاوم در برابر ساییدگی یا تماس با اشیاء تیز و برنده.

- شارژ و استفاده بسیار آسان دربسیاری از نقاط كشور.

- عدم نیاز به یخچال و یا حتی آب خنك ( این تنها نمونه در جهان است كه دارای این ویژگی میباشد).

- این نوع نیز از نمونه هایی است كه نسبت به سایر مد ل ها از قیمت پاین تری برخوردار میباشد.

- این محصول دارای طول عمری نامحدود به لحاظ تعداد دفعات شارژ میباشد-

- طول مدت خنك كردن- كه در واقع از طولانی ترین زمان های ممكن بین كلیه مدلهای موجود در جهان است-

- دارا بودن كمترین حجم و وزن در مقایسه با سایر انواع.
و....

5) نوع هوای فشرده:

 در این نمونه هوای فشرده صنعتی (كه عموما در محیط های صنعتی در دسترس است) به آسانی و مستقیما به لباس سرما ساز متصل شده و درآنجا به هوای سرد ( و یا حتی در صورت نیاز گرم ) تبدیل میشود و مدت سرما دهی، تا زمانی كه هوای فشرده تامین گردد، ادامه خواهد داشت.

   

6) نوع پمپی با مواد PPE:

همانگونه كه در تصویر آمده است در این نمونه مواد خنك كننده به همراه یك جعبه قابل حمل كه كار پمپاژ مواد به داخل لباس را بر عهده دارد ، سیستم خنك كننده را تشكیل میدهند. مواد خنك كننده به سرعت قابل شارژ بوده و دوباره مورد استفاده قرارمیگیرند

سایر انواع محصولات خنك كننده :

پد های ( بالشتكهای) داخل انواع  كلاه های ایمنی ، پارچه ای و آفتاب گیر سربند و  پد های دور گردن

  

     

سوالات متداول

 در مورد نوع ژل یخ

1- چگونه شارژ میشود؟ پاسخ: كیسه های محتوی ژل را از جیبهای ژاكت خارج كرده در داخل یخچال و یا هر وسیله خنك كننده دیگری میتوان قرار داد.  
2- مدت زمان لازم برا ی شارژ شدن و نیز مدت زمانی كه اثر خنك كنندگی باقی میماند چه میزان است؟ پاسخ:  به نیاز كار بر و مدت زمانی كه برای استفاده مورد نظر اوست بستگی خواهد داشت و اگر بسته های ژل با محیط سرد كننده هم دما شوند و بعد مورد استفاده قرار گیرند، مدت زمان خنك كنندگی تقریباً دو تا 4 برابر زمانی است كه برای شارژ لازم است. این زمان به دمای محیطی كه كاربر در آن از جلیقه استفاده میكند و نیز دمای بدن و فعالیت بدنی وی بستگی خواهد داشت.   
3- بسته های ‍‍ژل تا چند بار قابلیت شارژ دارند؟ پاسخ: محدودیتی وجود ندارد و تا زمانی كه آسیبی به آنها نرسد تقریباً بصورت نامحدود قابل شارژ و استفاده خواهند بود.
4- نحوه شستشوی جلیقه چگونه است؟ پاسخ: بسته های ژل را از جلیقه خارج كرده و با آب ولرم و شوینده های متداول، ترجیحاً صابون و یا مایع ظرفشویی و با دست، خود جلیقه و یا در صورت لزوم  بسته های ژل را شسته ، آبكشی نموده و در هوای آزاد خشك كنید. از آویختن جلیقه به همراه بسته های ژل خود داری كنید.
5- جلیقه ها چه اندازه و سایزی باید داشته باشند؟ پاسخ: تمامی انواع جلیقه ها برای اثر بخشی مطلوب باید كاملاً به بدن فرد استفاده كننده ودر تمام نقاط خود بچسبند. اگرچه این جلیقه ها دارای قابلیت تنظیم سایز میباشند ولی كاربر جهت استفاده مناسب باید ازهمان سایزی استفاده كند كه در هنگام خرید پیراهن و یا تی شرت در نظر میگیرد.   
6- وزن این جلیقه چقدر است؟ پاسخ : در بزرگترین اندازه حد اكثر 2 كیلو گرم
7- آیا این جلیقه را میتوان از زیر پوشش دیگری پوشید یا با آن به جایی تكیه داد؟ پاسخ : بله  
8- نحوه نگه داری آن چگونه است؟ پاسخ: باید دور از آتش و حرارت زیاد ، اشیاء تیز و برنده  نگهداری شده و در حالتی كه بسته های ژل در داخل جلیقه هستند نباید آنرا ازچوب رخت و یا مشابه آن آویخت.
9- آیا از این جلیقه برای گرم كردن میتوان استفاده كرد؟ پاسخ: خیر 


 در مورد نوع فاز متغییر

1- چگونه شارژ میشود؟ پاسخ: بسته ها را از جیبهای ژاكت خارج كرده در داخل یخچال و یا هر وسیله خنك كننده دیگری میتوان قرار داد.  
2- مدت زمان لازم برا ی شارژ شدن و نیز مدت زمانی كه اثر خنك كنندگی باقی میماند چه میزان است؟ پاسخ:  به نیاز كار بر و مدت زمانی كه برای استفاده مورد نظر اوست بستگی خواهد داشت.  اگر بسته ها با محیط سرد كننده هم دما شوند و بعد مورد استفاده قرار گیرند، مدت زمان خنك كنندگی تقریباً دو تا 4 برابر زمانی است كه برای شارژ لازم است. این زمان به دمای محیطی كه كاربر در آن از جلیقه استفاده میكند و نیز دمای بدن و فعالیت بدنی وی بستگی خواهد داشت.
3- بسته ها ‍‍ تا چند بار قابلیت شارژ دارند؟ پاسخ: محدودیتی وجود ندارد و تا زمانی كه آسیبی به آنها نرسد تقریباً بصورت نامحدود قابل شارژ و استفاده خواهند بود.
4- نحوه شستشوی جلیقه چگونه است؟ پاسخ: بسته ها را از جلیقه خارج كرده و با آب ولرم و شوینده های متداول ترجیحاً صابون و یا مایع ظرفشویی و با دست، خود جلیقه و یا در صورت لزوم  بسته ها را شسته ، آبكشی نموده و در هوای آزاد خشك كنید. از آویختن جلیقه به همراه بسته ها خود داری كنید.
5- جلیقه ها چه اندازه و سایزی باید داشته باشند؟ پاسخ: تمامی انواع جلیقه ها برای اثر بخشی مطلوب باید كاملاً به بدن فرد استفاده كننده ودر تمام نقاط خود بچسبند. اگرچه این جلیقه ها دارای قابلیت تنظیم سایز میباشند ولی كاربر جهت استفاده مناسب باید ازهمان سایزی استفاده كند كه در هنگام خرید پیراهن و یا تی شرت در نظر میگیرد.   
6- وزن این جلیقه چقدر است؟ پاسخ : در بزرگترین اندازه حد اكثر 2.5 كیلو گرم
7- آیا این جلیقه را میتوان از زیر پوشش دیگری پوشید یا با آن به جایی تكیه داد؟ پاسخ : بله  
8- نحوه نگه داری آن چگونه است؟ پاسخ: باید دور از آتش و حرارت زیاد( بجز نوع NOMEX) ، اشیاء تیز و برنده  نگهداری شده و در حالتی كه بسته ها در داخل جلیقه هستند نباید آنرا از چوب رخت و یا مشابه آن آویخت.
9- آیا از این جلیقه برای گرم كردن میتوان استفاده كرد؟ پاسخ: بله ( به دستور العمل همراه محصول مراجعه شود). در مورد  نوع تبخیری:

1- مدت زمان لازم برا ی شارژ شدن و نیز مدت زمانی كه اثر خنك كنندگی باقی میماند چه میزان است؟ پاسخ:  پس از شارژ كامل (5 دقیقه)، مدت زمان خنك كنندگی تقریباً 4 تا 6 ساعت است كه البته به دمای محیطی كه كاربر در آن از جلیقه استفاده میكند، میزان رطوبت هوا، میزان جریان هوای اطراف  و نیز دمای بدن و فعالیت بدنی وی بستگی خواهد داشت.   
2-جلیقه ‍‍ تا چند بار قابلیت شارژ دارند؟ پاسخ: محدودیتی وجود ندارد و تا زمانی كه آسیبی به آن نرسد تقریباً بصورت نامحدود قابل شارژ و استفاده خواهد بود.
3- نحوه شستشوی جلیقه چگونه است؟ پاسخ: جلیقه را كامل شارژ كرده و با آب ولرم و شوینده های متداول ترجیحاً صابون و یا مایع ظرفشویی و با دست، جلیقه را شسته ، آبكشی نموده و در هوای آزاد خشك كنید. از آویختن جلیقه خود داری كنید.
4- جلیقه ها چه اندازه و سایزی باید داشته باشند؟ پاسخ: تمامی انواع جلیقه ها برای اثر بخشی مطلوب باید كاملاً به بدن فرد استفاده كننده ودر تمام نقاط خود بچسبند. اگرچه این جلیقه ها دارای قابلیت تنظیم سایز میباشند ولی كاربر جهت استفاده مناسب باید ازهمان سایزی استفاده كند كه در هنگام خرید پیراهن و یا تی شرت در نظر میگیرد. این جلیقه ها برای افرادی كه دارای اندامی با سایز استاندارد میباشند، در نوع غیر قابل تنظیم نیز ارائه میشوند.   
5- وزن این جلیقه چقدر است؟ پاسخ : قبل از شارژ بین 250 تا 270 گرم  و در بزرگترین اندازه پس از شارژ  حداكثر 2 كیلو گرم
6- آیا این جلیقه را میتوان از زیر پوشش دیگری پوشید یا با آن به جایی تكیه داد؟ پاسخ : در صورتی كه كه هوا در اطراف سطوح خارجی جلیقه جریان داشته باشد بله. ولی ترجیحاً به عنوان خارجی ترین پوشش باید استفاده شوند. در مرد تكیه دادن ( به عنوان مثال استفاده در هنگام رانندگی)  نیز باید توجه داشت كه اگر زمان آن از چند دقیقه بیشتر طول بكشد اثر خنك كنندگی كاهش خواهد داشت.
7- نحوه نگه داری آن چگونه است؟ پاسخ: باید دور از آتش، مواد اسیدی یا بازی، اشیاء تیز و برنده  نگهداری شده ، با آب آشامیدنی شارژ شده ، فقط  در هنگامی بسته بندی و یا آویخته شود كه  مواد داخل جلیقه كاملاً خشك شده باشند. 
8- آیا از این جلیقه برای گرم كردن میتوان استفاده كرد؟ پاسخ: خیر
9- آیا از این جلیقه در مناطقی با هوای بسیار مرطوب میتوان استفده كرد؟ پاسخ: كارایی این جلیقه در آب و هوای بسیار مرطوب كاهش پیدا میكند ولی برای مناطق گرم و خشك بسیار مناسب است. در مورد نوع هوای فشرده:

1- مدت زمان لازم برا ی شارژ شدن و نیز مدت زمانی كه اثر خنك كنندگی باقی میماند چه میزان است؟ پاسخ:  پس از ورود هوای فشرده به داخل جلیقه بلافاصله اثر خنك كنندگی آغاز شده و مدت زمان خنك كنندگی تا زمانی كه هوای فشرده تامین شود، ادامه خواهد داشت.   
2-جلیقه ‍‍ تا چند بار قابلیت شارژ دارد؟ پاسخ: محدودیتی وجود ندارد و تا زمانی كه آسیبی به آن نرسد تقریباً بصورت نامحدود قابل استفاده خواهد بود.
3- نحوه شستشوی جلیقه چگونه است؟ پاسخ: به دستور العمل همراه جلیقه مراجعه شود.
4- جلیقه ها چه اندازه و سایزی باید داشته باشند؟ پاسخ: تمامی انواع جلیقه ها برای اثر بخشی مطلوب باید كاملاً به بدن فرد استفاده كننده ودر تمام نقاط خود بچسبند. كاربر جهت استفاده مناسب باید ازهمان سایزی استفاده كند كه در هنگام خرید پیراهن و یا تی شرت در نظر میگیرد. 
5- آیا این جلیقه را میتوان از زیر پوشش دیگری پوشید یا با آن به جایی تكیه داد؟ پاسخ :بله
6- نحوه نگه داری آن چگونه است؟ پاسخ: باید دور از آتش و یا حرارت، مواد اسیدی یا بازی، اشیاء تیز و برنده   و به صورت تا نشده نگهداری شود.
7- آیا از این جلیقه برای گرم كردن میتوان استفاده كرد؟ پاسخ: بله. ( به دستور العمل مراجعه شود)
8- میزان هوای مورد نیاز برای این نمونه چه میزان است؟ پاسخ: حدوداً 15 الی 20  CFM هوا و در فشار كار كرد كمپرسور مورد نیاز است.
9-قابلیت جابجایی شخص با این جلیقه تا چه میزان است؟ پاسخ :بسته به بلندی طول شلنگ كمپرسور تا  حدوداً 25 متر امكان جابجایی برای شخص وجود دارد.