استخدام کارشناس فروش تلفنی و حضوری در شرکت سلامت پیشرو ایمن سپاهان(سپاس) - کلیک کنید

در مورد شناخت کافی ویروس کووید ۱۹ هنوز در میانه راه هستیم، چکیده آنچه تا کنون می توان با اطمینان بیشتر آن ها را پذیرفت،

در مورد شناخت کافی ویروس کووید ۱۹ هنوز در میانه راه هستیم، چکیده آنچه تا کنون می توان با اطمینان بیشتر آن ها را پذیرفت،

ویروس از راه تنفس منتقل میشود و ترشحات و قطرات که با باز دم  یا حرف زدن و بخصوص عطسه و سرفه فرد مبتلا منتشر میشود حاوی ویروس است و میتواند افراد دیگر را مبتلا سازد ، در هوای ازاد و جاری ترشحات فرد الوده کمتر از ۲ متری در هوا معلق هستند و  زود فروکش میکنند ،در مناطق  بسته و بدون جریان هوا تا نیمساعت هم ممکنه هوای محل آلوده باشد، بنابراین ،ماسک مناسب ،رعایت فاصله، تهویه و جریان ازاد هوا در جلوگیری از انتشار بیشترین نقش را دارد. در مورد انتقال از اشیا و سطوح و نحوه ضد عفونی تا کنون بزرگ نمایی شده، اگر فرض کنیم چند شخص بیمار روی جسمی عطسه یا سرفه کنند  در فاصله زمانی کم شخص دیگر به آن جسم دست بزند و دست آلوده را به دهان بمالد یا انگشت خود را به حفره بینی فرو کند احتمال ابتلا وجود دارد.

بنابراین از ضد عفونی زیادی پرهیز کنیم، استفاده بیش از حد از مواد شوینده و ضد عفونی علاوه بر آسیب های زیست محیطی منجر به  کم کردن میکرب های طبیعی و مفید بدن می شود، خشکی پوست در اثر مصرف زیاد این مواد زمینه رشد میکروب های بیماری زا را فراهم می کند. استفاده از ماسک غیر استاندارد به علت عدم نظارت کافی بر تولید و توزیع آن و یا استفاده طولانی از ماسک و یا مکرر از یک ماسک به علت مشکلات اقتصادی و یا نبودن اگاهی کافی از نحوه استفاده از آن این روزها ندیده گرفته می شود. درمان در بیماران سرپایی که بیش از ۸۰ درصد موارد را در بر می گیرد ،تغذیه مناسب، استراحت کافی، ماندن در خانه حداقل ۱۰ روز، مدیریت استرس ،خودداری از درمان های غیر علمی و بی توجهی به پرهیزهای غذایی که از کانال های غیر علمی توصیه  میشوند .مصرف ویتامین ها و مواد معدنی بشکل دارو فقط اگر توسط پزشک تشخیص داده شود و یا از قبل در سوابق وجود داشته باشد ،لازم است .

داروی تزریقی و سرم درمانی در افراد سرپایی نیازی نیست ،مگر بیمار نیاز به بستری داشته ولی به دلایلی در منزل است و بی اشتهایی و کاهش حس بویایی و چشایی و یا به هر دلیل دیگر قادر به خوردن و نوشیدن نمی باشد. انتی بیوتیک فقط در صورتیکه پزشک تشخیص عفونت باکتریایی همراه با کووید تشخیص داده باشد داروهای ضد ویروس و همینطور کورتیکواستوئید در بیمار سرپایی جایی ندارد .بهترین مسکن و ضد درد هم استامینوفن است، داروهای انتی هیستامین و خلط اور نیز در  موارد کمک کننده هستند. این بیماری مانند بسیار دیگر از بیماری ها نیاز به سیستم ایمنی سالم دارد ،با تغذیه مناسب ،پرهیز از مصرف دارو های غیر ضروری ،و کنترل استرس این مهم بدست میاید.

تندرست و شاد باشد

دکتر پورسینا