استخدام کارشناس فروش تلفنی و حضوری در شرکت سلامت پیشرو ایمن سپاهان(سپاس) - کلیک کنید

دانستنی های ایمنی

توجه: ایمن سپاهان به منظور حمایت از حقوق پدید آورنده اثر، کلیه ی مطالب و محتوای ارائه شده اعم از مقالات، اخبار، ویدئو، کتاب، تصاویر و... در وب سایت جامع ایمن سپاهان را با ذکر نام پدیدآورنده(در صورت وجود منبع موثق) و ارجاع به منبع اصلی (در صورت وجود)منتشر می نماید؛ از این رو درج لوگو و یا کاور ایمن سپاهان بر روی اثر، صرفا به منظور 'معرفی منتشر کننده منابع اشتراکی' می باشد و به تحت هیچ عنوان به معنای مولف و صاحب اثر قلمداد نخواهد شد.

ردیفدانستنی های ایمنیتوضیحات
ارزیابی اقتصادی سیستم های HSE

سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست با هدف برنامه ریزی،مستند سازی و تغییر روش ها برای مدیریت عوامل زیان آور و مدیریت ایمن خطرات تشکیل شده است. پیاده سازی سیستم مدیریت HSE-MS نیازمند صرف هزینه و زمان است که بعضی از مدیریان پروژه از پیاده سازی سیستم HSE-MS صرف نظر کرده و یا آن را به طور کامل به کار نمی بندند. در واقع چالش موجود این است که به مدیران پروژه اثبات کنیم، پیاده سازی سیستم مدیریت HSE-MS نه تنها هزینه اضافی برای آنها در بر نخواهد داشت، بلکه بر سودآوری پروژه ها نیز خواهد افزود.

در مورد شناخت کافی ویروس کووید ۱۹ هنوز در میانه راه هستیم، چکیده آنچه تا کنون می توان با اطمینان بیشتر آن ها را پذیرفت

ویروس از راه تنفس منتقل میشود و ترشحات و قطرات که با باز دم یا حرف زدن و بخصوص عطسه و سرفه فرد مبتلا منتشر می شود حاوی ویروس است و میتواند افراد دیگر را مبتلا سازد، در هوای ازاد و جاری ترشحات فرد الوده کمتر از ۲ متری در هوا معلق هستند و زود فروکش می کنند، در مناطق بسته و بدون جریان هوا تا نیمساعت هم ممکنه هوای محل آلوده باشد، بنابر این ،ماسک مناسب ،رعایت فاصله ،تهویه و جریان ازاد هوا در جلوگیری از انتشار بیشترین نقش را دارد.

دانلود حدود مجاز مواجهه شغلی 1400- نسخه ترجمه شده

حدود تماس مجاز با آلاینده ها و مواد سمی در محیط کاربا استفاده از استانداردی بنام محدود آستانه مجاز یا TLV شناخته می شود. این استاندارد می تواند برابر با حداکثرغلظت مجاز (MAC) که استانداردی است در روسیه و یا حد تماس مجاز(PEL) می باشد. میزان TLV برای بیشتر افرادبنا شده است، اما همیشه درصدی از افراد می باشند که از این مقدار مجاز نیز تحت تاثیر قرار می گیرند، پس TLV مورد استفاده مرز خطر و بی خطری برای همه افراد جامعه نمی باشد. اساس و مبنای TLV هر ماده نسبت به ماده دیگر متفاوت است. این تفاوت می تواند ناشی از نوع ماده و یا اثر آن بر انسان باشد. البته میزان TLV برای جوامعی که از نظر نژادی، تغذیه ای و حساسیت با هم تفاوت دارند، متفاوت می باشد.

دانلود حدود مجاز مواجهه شغلی 2022 - نسخه لاتین

حدود تماس مجاز با آلاینده ها و مواد سمی در محیط کاربا استفاده از استانداردی بنام محدود آستانه مجاز یا TLV شناخته می شود. این استاندارد می تواند برابر با حداکثرغلظت مجاز (MAC) که استانداردی است در روسیه و یا حد تماس مجاز(PEL) می باشد. میزان TLV برای بیشتر افرادبنا شده است، اما همیشه درصدی از افراد می باشند که از این مقدار مجاز نیز تحت تاثیر قرار می گیرند، پس TLV مورد استفاده مرز خطر و بی خطری برای همه افراد جامعه نمی باشد. اساس و مبنای TLV هر ماده نسبت به ماده دیگر متفاوت است. این تفاوت می تواند ناشی از نوع ماده و یا اثر آن بر انسان باشد. البته میزان TLV برای جوامعی که از نظر نژادی، تغذیه ای و حساسیت با هم تفاوت دارند، متفاوت می باشد.

  ساختار کفش های ایمنی

بر طبق الزامات سیستم مدیریت HSE عمده ترین خطر تهدید کننده پا در محیط های صنعتی له شدن پنجه های پا در اثر سقوط ناگهانی اجسام سنگین بر روی پنجه ها و یا برخورد جلوی کفش با قطعات تیز و برنده و آسیب دیدن پنجه پا می باشد. بنابراین بر طبق الزامات سیستم مدیریت HSE برای حفاظت پا در برابر این صدمات کفش های ایمنی در نظر گرفته شده است که در قسمت جلویی آنها از پنجه های محافظ فولادی استفاده شده و کفه کفش را از یک ماده قابل انعطاف مثل پلی اورتان (PU) می سازند. قسمت پنجه کفش بر طبق الزامات سیستم مدیریت HSE به تناسب شغل افراد می تواند از جنس چرم (عایق برق) یا PVC (عایق شیمیایی) نیز باشد. 

کد های استاندارد NFPA
ايمني حريق - طبقه بندي انواع حريق و مواد خاموش کننده

براي سهولت در پيشگيري و كنترل آتش سوزي ، حريق ها بر حسب ماهيت مواد سوختني به دسته هاي مختلفي تقسيم مي كنند . در امريكا و ژاپن توسط مراجع رسمي حريق در چهار دسته ( D، C، B ،A) در اروپا و استراليا به پنج دسته ( E، D، C ،B، A ) تقسيم بندي شده است . د

لینک سایت های حوزه ی ایمنی
مقررات رنگ ANSI برای ایمنی صنایع
پایگاه های تخصصی آتش‌نشانی دیگر کشورها
وسائل حفاظت فردی (PPE)، استاندرادها و کاربردها

وسایل حفاظت فردی شامل گستره ی وسیعی از لوازم، وسایل و تجهیزات می باشد که به منظور حفاظت قسمت های مختلف بدن از موهای سر گرفته تا کف پاها در برابر انواع خطرات احتمالی در محیط های کار طراحی ساخته و ارائه می شوند. برای اینکه وسایل حفاظت فردی بتوانند بالاترین سطح ممکن حفاظت را تامین کنند لازم است که به طور مناسب انتخاب شده، به بهترین نحو ممکن نگهداری و به طور صحیح و مداوم مورد استفاده قرار گیرند. اگر از یک طرف استفاده از وسایل حفاظت فردی برای کارگران ناراحت کننده باشد و از طرف دیگر علل واقعی کاربرد وسایل یاد شده به آنها تفهیم نگردد، امکان استفاده ناقص و یا غلط از PPES و در نتیجه عدم تامین حفاظت کافی و لازم وجود خواهد داشت و به همین دلیل آموزش درباره ی نحوه ی بکارگیری وسایل، یک بخش تفکیک ناپذیر و در عین حال حیاتی از یک برنامه موفقیت آمیز PPES خواهد بود.

بر گرفته از سایت : hseexpert.com

آئين نامه وسايل حفاظت انفرادي مؤسسه كار و تأمين اجتماعي

اين‌ آيين‌نامه‌ مشتمل‌ بر ده‌ فصل‌ و 110 ماده‌ باستناد ماده‌ 47 قانون‌ كار تدوين‌ و در جلسه‌ شورايعالي‌ حفاظت‌ فني‌ مورخ‌ 21/12/1340 (شصت‌ و ششمين‌ جلسه‌) به‌ تصويب‌ نهايي‌ رسيده‌ و قابل‌ اجرا است‌. پشتوانه قانوني در پياده­سازي نظام مديريت ايمني به عنوان يكي از الزامات قانوني مي­تواند مورد استفاده شركتها و سازمان ها قرار گيرد.

بر گرفته از سایت : hseexpert.com

رابطه ی بین مفاهیم حادثه، بحران،فوریت، فاجعه
پوشش های هوشمند

یک پوشش هوشمند، پوششی است که تغییرات را آشکار می کند و نسبت به تغییرات در محیط عملی و حالت قابل پیش بینی عکس العمل فعال نشان می دهد. تغییراتی که ممکن است نسبت به آن عکس العمل نشان دهند شامل ( البته تنها محدود به اینها نیست) دما، تنش، کرنش، خوردگی، نور، فشار اتمسفری و رشد میکروبی می باشد. این عبارت شامل تعدادی از پوشش هایی است که مدت ها قبل از اینکه عبارت پوشش های هوشمند رایج شود، مورد استفاده قرار می گرفتند اما پوشش هایی که تغییرات آنها بصورت غیر فعال به دلیل متاماریزم با استفاده از اثر رنگدانه های لومینسنت یا انعکاس دهنده گرمایی که صرفاً کارایی پیش بینی شده در دهه های گذشته را مانند فوق آبگریز و پوشش های lotus-effectمی باشد نمیشود.

جلیقه های خنک کننده
حفاظت از چشم و صورت

اهمیت و حساسیت چشم و حس بینایی بر کسی پوشیده نیست، اگر تا کنون برخورد جسم خارجی با چشمتان را تجربه کرده باشید و یا در هنگام جوشکاری دچار برق زدگی شده باشید اهمیت این موضوع را بهتر از بقیه تجربه کرده‌اید ولی این تجربه به چه قیمتی بدست آمده است؟ یک شب بیداری و از درد چشم به خود پیچیدن؟ عمل جراحی بر روی چشمتان و یا خدایی نکرده تخلیه چشم و از دست دادن این نعمت بزرگ یعنی بینایی؟ برای پیش گیری از این موضوع چه باید کرد؟

پرسش وپاسخ در مورد حوادث ناشی از کار
اقلام مورد نياز در كيف كمكهاي اوليه
وسایل حفاظت فردی سر Head Protection

یکی از بخش های بحرانی انسان در برابر حوادث شغلی،ناحیه سر می باشد. خطرات عمده ای که ناحیه سر را تهدید می کنند • برخورد اشیاء سقوط کرده و پرت شده • برخورد سر بدون حفاظ با اشیاء و سازه های ثابت در فضا های محدود و محصور • تماس سر با خطوط انتقال نیرو و تجهیزات برق دار • گیر کردن موی سر در بین قسمت های متحرک ماشین آلات • آتش گرفتن موی سر کلاه ایمنی برای این که اثرات سوء ناشی از ضربه های وارده به سر کاهش یافته و به حداقل مقدار برسد، از این رو کلاه های ایمنی با خصوصیات زیر پیشنهاد می گردد: الف) فشار وارده به جمجمه را از طریق توزیع نیروی وارده به سطح کلاه محدود نماید. ب) با توجه به شکل کروی و سطح صاف بتواند نیروی وارده را تغییر جهت داده با برگرداندن اشیاء،میزان نیروی وارده به جمجمه را کاهش دهد. ج) قادر باشد که بخش عمده ای از انرژی وارده به آن را قبل از رسیدن به ناحیه سر و گردن جذب نموده،مستهلک نماید.

مباحث مقررات ملی ساختمان
ایمنی و حفاظت کار حین اجرا

مقررات ملی ساختمان مجموعه ای است از ضوابط فنی، اجرایی و حقوقی لازم الرعایه در طراحی، نظارت و اجرای عملیات ساختمانی اعم از تخریب، نوسازی، توسعه بنا، تعمیر . مرمت اساسی، تغییر کاربری و بهره برداری از ساختمان که به منظور تامین ایمنی، بهره دهی مناسب، آسایش، بهداشت و صرفه اقتصادی فرد و جامعه وضع می گردد.

پرسش و پاسخ در مورد حوادث ناشی از کار-سری 2
سایت های HSE حیطه ی کاری
مجموعه پرسش و پاسخ های در زمینه بازرسی کار
تقسيم بندی فيلترهای گرد و غبارگير براساس استاندارد As 1716
فاکتورهای موثر در انتخاب ماسک تنفسی

در انتخاب يک ماسک بايد از هرگونه دست بالا گرفتن اجتناب نمود زيرا اين امر باعث می شود که کارگر بدون نياز به حفاظت بيش از حد، دچار تحمل زحمت شود مثلا برای ذراتی مانند سيليکات که بطور مکانيکی ايجاد می شوند فيلتر طبقه P1 ماسکها حفاظت لازم را ايجاد می کند حال چنانچه دست بالا گرفته شود و فيلتر P2 را برای حفاظت بيشتر انتخاب کنيم باعث افزايش مقاومت در تنفس کارگر و صرف انرژی بيشتر برای او می شويم و اين اساسا با هدفهای اصول حفاظتی مغاير است. فاکتور اساسی در انتخاب يک ماسک تنفسی تعيين کاهش ميزان مجاز مواجهه است که آن را می توان پيش بينی کرد. فاکتور حفاظت که در واقع نشانگر کارآيی و راندمان ماسک است می تواند از طريق تستهای کمی تناسب تعيين گردد.

راهنمای استفاده از فیلترهای هوا

فیلترهای گازی در دسته‌های متفاوتی تولید می‌شوند و جهت انتخاب صحیح به فرد اجازه انتخاب می‌دهند. این فیلترها بر اساس ظرفیت جذبشان طبقه‌بندی می‌شوند. فیلتر گازی 1 (کوچک) فیلتر گاز 2 (متوسط) فیلتر گاز 3 (بزرگ)، فیلترهای مخصوص ذرات در مقابل ذرات هوابرد (ذرات معلق در هوا) فرد را محافظت می‌نمایند و بر اساس استانداردهای EN 143 و EN 146 و EN 147 تولید می‌شوند. اینگونه فیلترها با حرف (P) و به رنگ سفید بعلاوه اعداد 1، 2 و یا 3 مشخص می‌شوند.

کاربرد استفاده از رنگ بندی کلاه ایمنی
لوازم و تجهیزات کار در ارتفاع
HSE-MS یعنی چه آنچه که باید یک کارشناس hse بداند...
اصول فنی پی جوئی در آتش سوزی ها

اصول فنی پی جوئی در آتش سوزیها:

حریق عمدی طبق قانون اغلب کشورها یکی از جرائم عمده محسوب و برای تعقیب و تحقیق آن امتحانات دقیق و کامل در صحنه جرم و کشف علت آن در اسرع وقت لازم است . قطع نظر از علل و موجبات آتش و فقط از نظر آزمایشات فنی، حریق را به سه نوع تقسیم می کند . حریق هائیکه بدون وارد آوردن خساراتی فوراً خاموش می گردد . حریقهائیکه پس از خسارت جزئی خاموش می گردد . حریقهائیکه محل را کاملاً از بین برده و خراب می کند . در نوع اول تقریباً همیشه می توان علت آتش سوزی را کشف نمود و در نوع دوم به احتمال زیاد علت حریق کشف ولی در نوع سوم تحقیقات عمیق و مدارک فنی و اطلاعات کافی برای کشف علت حریق لازم است . مثل همه صحنه های جرم تا امتحانات دقیق و بازرسی آن تمام نشده باید از نزدیک شدن اشخاص بمحل جلوگیری و مخصوصاٌ جابجائی اشیاء سوخته شده و تغییر در صحنه حریق و تخریب دیوارها و دودکش ها بایستی خودداری نمود و برای این کار و جلوگیری از ریزش دیوارها و غیره می توان در صورت لزوم از تیرک و الوار و غیره استفاده نمود . اگر در وهله اول علت آتش سوزی کشف نگردید . مأمور تحقیق باید یک علل وقوع حریق را با آن آتش سوزی مقایسه و قدم به قدم جلو برود تا علت آن معلوم گردد....

استاندارد مقاومت مکانیکی برای دستکش ایمنی - En 388
نکات ایمنی در مورد لباس کار
مراحل تولید کفش چرم
بررسی ماسک های محافظ تنفسی و رسپیراتور ها

در تمام صنايع، کنترل آلاينده ها برای حفظ سلامتی کارکنان و محيط زيست يکی از مهمترين اهداف ايمنی و بهداشتی کارخانجات می باشد. در کنترل آلودگی هوا علاوه بر استفاده از تکنيکهای پيشرفته پالايش هوا، استفاده از وسايل حفاظت تنفسی فردی بعنوان آخرين راه حل، يک ضرورت است. برای انتخاب سيستمهای حفاظت تنفسی در مرحله اول بايد غلظت و نوع آلاينده های محيط مورد مطالعه و بررسی قرار گيرد...

بر گرفته از: http://www.bargozideha.com/

آلودگی هوا و استفاده از ماسك مناسب

همه ‌ساله با شروع فصل سرما و روشن شدن وسایل گرمازا، آلودگی هوا بیشتر احساس می ‌شود. این موضوع به این معنی نیست كه ما در فصول گرم سال آلودگی نداریم، بلكه سرمای هوا باعث می ‌شود كه ما آلودگی را بیشتر احساس كنیم. به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی به هموطنان توصیه كرد: در هنگام بروز پدیده آلودگی هوا، از ماسك مناسب استفاده كنند. این ماسك باید از جنس فیبر باشد، نه ماسك پارچه ‌ای و نه ماسك دندانپزشكی و بعد از هر بار مصرف باید تعویض شود.

بر گرفته از: سایت تبیان

رسپیراتور ها

رسپیراتور وسیله ای می باشد که روی دهان ، بینی یا تمام صورت یا سر قرار می گیرد و آنها را در مقابل هوای آلوده محافظت می نماید. انواع آن به شرح ذیل می باشد...

بر گرفته از: سایت برگزیده ها

مشخصات ماسک های تنفسی ضد ذرات معلق در برابر آلودگی هوای شهرها گردو غبار جزء آلاینده های شیمیایی هوا بوده که در قطرهای آئرودینامیک کمتر از 7 میکرون می تواند در حبابچه های هوایی ته نشین شده فرد را دچار مشکلات گاهاٌ برگشت ناپذیر نماید. در محیط زیست و بحث هوای پاک ،هم ذرات معلق با قطر 5.2 و 01 میکرون مورد توجه فرار می گیرند که بخصوص در قطر 5.2 و کمتر می توانند افراد را تحت تاثیر قرار دهند. برای در امان ماندن از اثرات سوء ذرات معلق لازم است افراد در هنگام تردد در محیط های آلوده بخصوص در مراکز شهرهای بزرگ مانند تهران از وسیله حفاظتی مناسب تنفسی که بتواند میزان مواجهه با این نوع از آلاینده های هوا را به حداقل ممکن کاهش دهد استفاده نمایند....
بررسی ماسک های تنفسی تقسیم بندی فیلترهای گردوغبارگیر براساس استاندارد As 1716 ۱- گروه P1 : جهت به دام اندازی ذراتی که به هنگام پروسه های مکانیکی ایجاد می شوند استفاده می گردد مثل آزبستوز-سیلیکاتها ۲- گروه P2 : کاربرد این فیلترها در بدام اندازی ذرات حاصل از فرآیندهای مکانیکی و حرارتی مانند دمه های فلزی است. ۳- گروه P3 : این فیلترها جهت بدام اندازی ذرات سمی خطرناک مثل بریلیوم مورد استفاده قرار می گیرند. در فیلترهای معمولی گروه P3 فقط هنگامیکه به همراه ماسکهای تنفسی تمام رخ و با اطمینان از عدم وجود نشتی آن باشد مورد استفاده قرار می گیرد. فیلترهای ذکر شده همراه با ماسکهای تمام رخ و نیم رخ بکار می روند. معمولا ماسکهای گروه P1 و P2 به همراه ماسک های نیم رخ بکار گرفته می شوند....
لیست وسایل حفاظتی فردی بعضی مشاغل کارگر برق کار و مخابرات -کارگر ساختمانی-کارگر تراشکار-جوشکار و کمک جوشکار-کارگر رنگ کار یا نقاش-کارگر شیشه گر -کارگر مقنی یا چاه کن-کار با مایعات شیمیایی یا اسیدها-کارگر نجار-کارگر مکانیک-کارگر ریخته گر و قالب ریز -کارگر توربین بخار - کارگر آهنگر...
علائم مشخص کننده نوع خطــر برای دستکش های ایمنی
بهداشت و نگه داری کلاه ایمنی بهداشت و نگه داری کلاه ایمنی-انتخاب کلاه ایمنی -اجزاء تشکیل دهنده کلاه ایمنی
تشریح مشکلات فرهنگی در استفاده از کلاه ایمنی سر، مهمترین بخش از بدن انسان است. در واقع سر، بخشی است که در آن، مغز، یعنی قوه پردازش اصلی و کنترل کننده اندام‏های ما واقع شده است. از این رو بسیار طبیعی است که از آن مراقبت نمائیم و آن را از آسیب در امان نگه داریم. قبل از اینکه به جزئیات این موضوع بپردازیم که چگونه میتوانیم از آن مراقبت نمائیم، اجازه دهید نگاهی بیندازیم به اینکه چرا یک کلاه ایمنی مهم است. ضروری است که کلاه ‏های ایمنی در مناطقی باید استفاده شوند که کارهای مربوطه در بالای سر انجام می‏گیرند و اشیاء ممکن است از بالای سرمان سقوط کنند و بر سرمان ضربه وارد کنند و همچنین در مناطقی که امکان این وجود دارد که از طریق اشیاء نصب شده، به سر شخص ضربه وارد شود، مانند لوله ‏ها و یا تیرهای روباز. محافظ سر همچنین از افراد در مقابل جریان برق که ممکن است در نزدیکی سرمان قرار داشته باشد، محافظت می‏نماید، مانند کابل‏های هوایی یا رساناهای برقی روباز....
چگونه یک ماسک انتخاب کنیم؟ یکی از مهمترین راه های اصلی تماس با مواد زیان‌آور هوابرد، راه تنفسی است. مواد زیان‌آور می‌توانند باعث وارد شدن صدمات فیزیکی و ایجادتحریک در سیستم تنفسی شده و یا پس از جذب در ریه‌ها به قسمت‌های دیگر بدن نیز منتقل شوند. در حیطه علم بهداشت حرفه‌ای رسپیراتور عبارت از وسیله‌ایست برای محافظت افراد در برابر مواد مضر و سمی موجود در هوا.
معرفی وسایل حفاظت فردی
تاریخ و زمان مصرف کلاه های ایمنی طبق تعریف OSHA تاریخ مصرف کلاه های پلیمری از لحظه تولید( در شرایط نگهداری در انبار ) به شرطی که نور گرما و سرما به کلاه نرسد 5 سال است...
نکاتی در رابطه شناخت بیشتر پارچه و الیاف آن شناخت انواع الیاف کاربردی در تولید لباس کارهای ایمنی
لغات و اصطلاعات رایج حوزه ی HSE
معرفی کارتریج های شیمیایی ماسک های Spasciani
معرفی و تقسیم بندی ماسک های تنفسی به کار گیری وسایل حفاظت از سیستم تنفسی در شرایط مخاطره آمیزی که کمبود اکسیژن وجود دارد یا آلاینده های سمی به صورت گازی، ذره ای یا ترکیبی از شرایط فوق می باشد توصیه می شود. نکته ای که باید قبل از خرید هر نوع ماسک ایمنی به آن توجه کرد این است که حتماً شرایط محیط کار توسط متخصصین بهداشت حرفه ای از نظر کیفیت آلاینده ها در محیط دقیقاً بررسی شود...
نکاتی در رابطه با عینک ایمنی
استفاده از عینک ایمنی را در هنگام کار جدی بگیرید عینک های حفاظتی، عینک های پوشاننده ای هستند که به دلیلی بزرگی می توان آن را روی عینک به چشم زد. این نوع عینک ها سطوح منعکس کننده نور بین فرد و موضوع کار را افزایش می دهد و فقط بازدید کننده ها و کسانی که مدت کوتاهی نیاز به حفاظت دارند، می توانند از آن استفاده کنند. البته برای محافظت در مقابل پاشیدن مواد و موادشیمیایی زیان آور می توان از عینک های حفاظتی که قاب پلاستیکی نرمی دارند و کاملا به صورت می چسبند و اجازه ورود به مایعات و گازها را نمی دهند، استفاده نمود. انواع وسایل حفاظتی چشمی شامل عینک حفاظتی، چشم پوش حفاظتی به اشکال فنجانی و قوطی شکل، پرده های حفاظتی(که به وسیله یک بند به سر متصل می شوند)، یا کلاهخود می باشد...
جدول انتخاب فیلترهای شیمیایی متناسب با ماده شیمیایی
روش های تفکیک چرم مصنوعی از چرم طبیعی
نکاتی در رابطه با کفش ایمنی * به نظر کارشناسان مهمترین مسئله در کفش ایمنی مسله حفاظتی از جمله محافظت در برابر سقوط اجسام سنگین ـ عدم لغزش و سپس مسائل بهداشتی و ارگونومیکی می باشد. به لحاظ محافظتی سرپنجه فولادی عامل اصلی در حفاظت از انگشتان در مقابل ضربه می باشد که باید از جنس فولاد آبکاری شده با توان تحمل ضربه حداقل 200 ژول را دارا باشد که در غیر این صورت خود سرپنجه به عنوان عامل برنده عمل کرده و باعث قطع انگشتان پا می گردد.
ویژگی های کفش ایمنی رویه: باید ازجنس چرم طبیعی یا مصنوعی باشد در صورت استفاده از چرم طبیعی باید از چرم گاوی درجه یک ساده یا چاپی باشد و ویژگی آن مطابق استاندارد ملی ایران به شماره 2249باشد. ضخامت چرم طبیعی رویه باید حداقل 2میلیمتر باشد.
خواص کربن اکتیو کربن اکتیو غیر قطبی بوده و تمایل بسیاری به جذب مواد غیر قطبی همچون ترکیبات آلی دارد و نسبت به ترکیبات قطبی همچون آب خاصیت آبگریزی داشته و تمایل به جذب آن ها ندارد. عمل جذب یک پدیده سطحی می باشد که طی آن ماده جذب شده از طریق انتشار به سطح ماده جاذب منتقل شده و بوسیله پیوندهای واندروالسی به سطح کربن متصل می شود و عمل انتشار به واسطه گرادیان یا اختلاف غلظت بین سطح کربن و توده سیال انجام می گیرد.
دستکش نیتریل یا لاتکس یا وینیل امروزه با افزایش تنوع در دستکش ها و انواع مختلف آنها انتخاب دستکش مناسب کمی گیج کننده شده است. به چندین مورد از تفاوت های دستکش های رایج بازار اشاره می کنیم تا بشه انتخاب مناسب تری داشت...
تفاوت ماسک FFP2 و N95 در چیست؟ جالب است بدانید که تنها تفاوت این دو نوع ماسک در استاندارد آنها و پروتکلی است که تحت تست قرار می گیرند. در واقع ماسک N95 مورد تایید NIOSH بوده و طبق پروتکل NIOSH تست می شود شرایط تست ماسک بر اساس NIOSH بدین شرح می باشد...
انواع وسایل محافظ شنوایی گوش Ear Protection طبق قوانین کار مقرر شده است که اگر فرد در محیط کاری قرار داشته باشد که شدت اصوات موجود در آن بیش از 85 دسی بل باشد، باید از وسایل حفاظت از شنوایی استفاده کند...
مسئوليت هاي كارفرما در حوزه لوازم حفاظت فردی PPE مسئوليت هاي كارفرمايان در برنامه PPE بصورت الزام است. در اين زمينه كارفرما براي پياده سازي برنامه انتخاب و استفاده از وسايل حفاظت فردي توسط كارگران، باید...
چک لیست وسایل حفاظت فردی براساس استاندارد OSHA
انتخاب و تأمين وسايل حفاظت فردي زماني كه مشخص شد براي كنترل خطر نياز به استفاده از وسايل حفاظت فردي است، اين وسايل بايد براي كارگران طوري انتخاب شوند كه علاوه بر تطابق با خطر، يك حفاظت پايدار و در عين حال راحت با كمترين زحمت و دردسر ايجاد نمايند. علاوه بر اين، وسيله حفاظت فردي بايد داراي طرح و ساختار ايمن باشد...
آنالیز خطرات شغلی برای ارزیابی وسایل حفاظت فردی PPE

:: تاییدیه (گواهی) ارزیابی خطر

* فرم گواهی ارزیابی خطری که شما برای ارزیابی خطر و به کارگیری کنترل های مورد نیاز، استفاده کرده اید، تایید شود.

* هر الزام جدید برای وسایل حفاظت فردی تعیین شده توسط شما در برنامه مستند پیشگیری از حادثه اضافه شود...

فرم گواهی ارزیابی خطرات مربوط به PPE این روش مبتنی بر کد های اجرایی واشگتن WAC 296-800-160 مربوط به وسایل حفاظت فردی است. این ابزار می تواند به وسیله ی شناسایی فعالیت هایی مخاطره آمیز برای کارگران، در ارزیابی خطر برای کارگرانی که از وسایل حفاظت فردی استفاده می کنند، به شما کمک کند. فعالیت ها را براساس اندام های نیازمند به وسایل حفاظت فردی، گروهبندی کنید. شما می توانید این روش را کاملا کپی کرده، مطابق با نیاز محل مدنظر اصلاح و یا مطابق شرایط محل کار خود آن را پر کنید. در ضمن می توانید روش اختصاصی برای آنالیز خطر محیط کار خود را با الگو گرفتن از این روش تهیه نمایید.
فرم گواهی آموزش کارگران جهت استفاده بهینه از وسایل حفاظت فردی هیچ برنامه حفاظت فردی بدون آموزش کارگران جهت استفاده بهینه از وسایل حفاظت فردی کامل نخواهد بود. لازم است که کلیه کارگرانی که باید در شغل خود از این وسایل استفاده کنند، تحت آموزش قرار گیرند. برنامه آموزشی در خصوص وسایل حفاظت فردی باید حداقل موارد زیر را پوشش دهد...
جدید ترین فیلم تست ضربه کلاه ایمنی Persian Safety با تغییرات جدید موفق به تست ضربه ۱۰ کیلویی نوک تیز از فاصله یک متری ( سقوط آزاد مطلق ) برای کلاه های فوق شده است این ضربه تاکنون برای هیچ کلاه ایمنی در دنیا گزارش نشده است...
تولید ماسک های ضد آلرژی در ایران ایمن سپاهان، نمایدگی فروش ماسک های تنفسی ترمه FNPA در استان اصفهان
اصطلاحات مربوط به عینک های ایمنی شیشه‌های پلاریزه (Polarized lenses): این شیشه‌ها بدون آنکه تاثیری بر کاهش بینایی یا نورهای غیر مضر داشته باشند، مانع عبور اشعه‌های uv می‌گردند. (اوایل در هنگام ماهیگیری استفاده می‌شدند). بیشتر عینک‌های ایمنی پلاریزه نبوده ولی 99/9 درصد در برابر uv محافظت ایجاد می‌کنند.
نگهداری وسایل حفاظت فردی نگهداری صحیح وسایل حفاظت فردی در یک محیط تمیز، نکته مهمی است. نظافت این وسایل بخصوص در مورد وسایل حفاظت از چشم و صورت، اهمیت ویژه ای دارد چون که لنزهای کثیف و مه گرفته می توانند باعث اختلال در دید شوند. کارگران باید وسایل حفاظت فردی خود را قبل و بعد از استفاده بازرسی و تمیز کرده و مطابق دستورالعمل تولید کننده، نگهداری کنند...
راهنمای انتخاب دستکش مناسب مقاوم مواد شیمیایی به عنوان یک راهنما برای انتخاب انواع دستکش های مقاوم در برابر مواد شیمیائی است که می تواند برای انتخاب مناسب ترین نوع دستکش مورد استفاده قرار گیرد. کدبندی انواع دستکش ها به شرح زیر است...
استرس گرمایی چیست؟ بیشتر کارها نیاز به کار کردن در محیط های گرم دارند چه در بیرون چه در داخل. کار کردن در گرما و انجام کار فیزیکی سنگین می تواند بر سیستم سرمایشی بدن تاثیر داشته باشد. یک کارگر وقتی که استرس گرمایی را تجربه می کند که بدن قادر نباشد خود را خنک کند. اگر استرس گرمایی در مراحل اولیه شناخته و درمان نشود شرایط خیلی جدی و حتی کشنده ممکن است به طور سریع گسترش یابد...
بیماری ام اس MS و تاثیر گرما حساسيت به گرما : از خصوصيات ديگر بيماري ms عدم تحمل گرما است .به اين صورت كه با افزايش حرارت محيط ويا درجه حرارت بدن دچاراحساس خستگي وضعف وهمينطورتشديدعلائمي كه داشته است مي شود. اين تشديد علائم موقتي است و با استراحت در محيط خنك برطرف مي شود. علائم بيماري ms در اينجا توضيح داده شده منحصر به بيماري m s نيست و هر بيماري كه سبب اختلال در كاركرد سيستم عصبي شود مي تواند اين علائم را ايجاد كند ، لذا با بروز اين علائم نبايد به غلط گمان كرد كه به بيماري ms مبتلا شده ايم . بيماريهاي زيادي علائم فوق را مي توانند ايجاد كنند . لذا تشخيص بيماري ms فقط توسط پزشك مغز واعصاب و بعد از معاينه بيمار بايد صورت گيرد ...
روش خنک نگه داشتن بدن در بیماری ام اس MS دما تاثیر منفی روی بیماری ام اس دار،اما چگونه از این بیماری جلوگیری کنیم؟؟؟ اینکه گرما باعث تشدید علائم MS می گردد، مسئله تازه ای نیست. این مسئله در اواخر سال 1800 برای اولین بار مطرح شد. اما تحقیقات تازه، واقعیت دیگری را ثابت کرد و آن عبارت بود از اینکه در روزهای گرم، قدرت فکر کردن و حافظه بدتر می شود و برای درمان باید یک نوشیدنی سرد بنوشید و یا دوش آب سرد بگیرید. در قرن 19 پزشکان دریافتند که حمام گرم و ورزش کردن هر دو باعث تشدید علائم MS می گردد. این عدم تحمل گرما به نام پدیده یوتافس ( Uhthoff’s) نامیده می شود که اگر بیماران مبتلا به MS در معرض گرما قرار گیرند، موجب تضعیف و بد کار کردن سیستم عصبی می شود...
عوامل سهيم در آسيب چشم

عدم استفاده از حفاظ چشم

اداره آمار كار (BLS) آمريكا گزارش كرده كه تقريباً 3 مورد از هر 5 كارگر (60 درصد) كه چشم آنها آسيب ديده، در زمان حادثه از وسايل محفاظت چشم استفاده نكرده اند.

طبقه بندی ماسک های گرد و غبار برطبق استانداردهای کانادا و امریکا(NIOSH) طبقه بندی ماسک های گرد و غبار برطبق استانداردهای کانادا و امریکا(NIOSH)
میزان طول عمر ماسکهای تنفسی کلاس FFP1-FFP2- FFP3 چه مدت می باشد؟ حداکثر مدت استفاده از ماسک های تنفسی کلاس فوق از سه جهت قابل بررسی می باشد:
در مورد حفاظت بدن و لباسکار چه می دانید؟ کارگرانی که در معرض آسیب به بدن ناشی از هر گونه خطری هستند و آن خطرات توسط روشهای مهندسی یا اجرائی حذف نشده است، باید از انواع حفاظهای بدن که شامل انواع مختلفی است، استفاده نمایند.
حفاظت از شنوایی در محیط کار مواجهه کارگر با صدای بیش از حد توسط چندین فاکتور تعیین می شود که عبارتند از: • بلندی صدا برحسب dB • مدت زمان مواجهه کارگر با صدا • تعیین اینکه کارگر در روند کار خود به مناطق با ترازهای متفاوت صدا حرکت می کند. • تعیین اینکه صدا از کی منبع یا چند منبع تولید می شود.

موارد استفاده و نگهداری لوازم حفاظت فردی

باتوجه به اهمیت نحوه استفاده صحیح از وسایل حفاظت فردی و نگهداری از آنها در جلوگیری از حوادث وعوارض ناشی از عوامل زیان آور در محیط کار ، لازم است کلیه ی کارکنان به شرح ذیل از وسایل حفاظتی تحویلیاستفاده و از آنها نگهداری نمایند.

 راهنمای کاربرد اقلام حفاظت فردی چشم

حفاظت از چشم

یکی از مسائل مهم از لحاظ  پیشگیری در صنعت، حفاظت چشم در مقابل خطرات ناشی از کار میباشد به همین دلیل انواع عینکهای ایمنی متناسب با نوع مخاطراتی که سیستم بینایی را تهدید میکند، طراحی و ساخته شده است.

 راهنمای کاربرد اقلام حفاظت فردی تنفسی

 اقلام مربوط به حفاظت از سیستم تنفسی

تجهیزات حفاظت از سیستم تنفسی یا ماسکهای تنفسی بنا به تعریف وسایلی هستند که به منظور حفاظت سیستم تنفسی طراحی شدهاند تا از استنشاق هوای آلوده جلوگیری نماید ماسکها این حفاظت راهم بوسیله گرفتن آلایندهها از هوای استنشاقی و هم به وسیله هوا رسانی از طریق یک منبع هوای قابل استنشاق تأمین میکنند.

حفاظت از سقوط

 مطابق تعریف آئین نامه کار در ارتفاع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، هر کار یا فعالیتی کهموقعیت انجام آن در ارتفاعی بیش از 2/ 1 متری نسبت به سطح مبنا انجام شود، کار در ارتفاع تلقیمی گردد. لذا بطور کلی می توان کار بر روی داربست ها، نردبان ها، سقف ها، بالابرها، جرثقیل ها،تراس ها و موارد مشابه با آنها را کار در ارتفاع تلقی نمود. سقوط از ارتفاع، یکی از مخاطراتی استکه بطور رایج در اکثر فرآیندهای صنعتی و شغلی، کارگران را تهدید می کند. پیامدهای ناشی ازسقوط کارگران معمولاً سنگین، فاجعه بار و حتی مرگبار می باشد. در برخی از مشاغل بخصوصمشاغل ساختمانی، سقوط اصلی ترین و مهمترین خطری است که کارگران را تهدید می کند. بهسیستم حفاظت از سقوط به منظور جلوگیری از سقوط یا کنترل پیامد ناشی از سقوط، طراحی شد هاست. اگرکارگران در معرض خطر سقوط هستند و نمیتوان آن را حذف کرد، به منظور حفاظت از کارگران باید یکی ازسیست مهای حفاظت در برابر سقوط مورد استفاده قرار گیرد.منظور کاهش یا حذف سقوط و یا حذف یا کاهش پیامدهای ناشی از سقوط علاوه بر اقدامات فنیو اجرائی، نیاز به استفاده از سیستم حفاظت از سقوط می باشد.

حدود مجاز مواجهه شغلی با عوامل شیمیایی

 در این فصل حدود مجاز مواجهه شغلی تعیین شده عوامل زیان آور شیمیایی به همراه مطالب تکمیلی مفید جهت بیان بهتر واژه های اختصاصی و تعاریف و کاربرد هر یک از آنها ارائه میشود. حد مجاز مواجهه بایستی توسط کارشناسان و متخصصان بهداشت حرفهای مورد استفاده قرار گیرد. این حدود با هدف ارزیابی و کنترل مخاطرات محیط های کاری تعیین شده است و نباید در موارد دیگر مثل ارزیابی و کنترل آلودگی هوای مناطق شهری، روستایی یا زیست محیطی مورد استفاده قرارگیرند. همچنین از این حدود نباید برای برآورد پتانسیل سمیت مواجه های مداوم و بی وقفه یا دوره های کاری طولانی مدت استفاده نمود. از دیگر موارد ممنوعیت استفاده از حدود مجاز برای اثبات یا رد وجود یک عارضه یا بیماری در افراد است. حد مجاز مواجهه شغلی تعیین شده برای عوامل شیمیایی بسته به نوع حد، تعاریف و کاربرد های ویژه دارد. انتظار میرود با تأمین شرایط مناسب و اعمال اقدامات کنترلی در محیط های کاری به طوری که منجر به کاهش مواجهه شاغلین با عوامل شیمیایی با غلظت کمتر از حدود مجاز مواجهه آنها گردد، اثرات سوء کوتاه مدت و بلند مدت ناشی از این عوامل در شاغلین ایجاد نگردد. 

 جدول مقایسه انواع متریال تشکیل دهنده دستکش ها

 بیش از 41 % حوادث ناشی از کار، مربوط به آسیب های وارده به دست و انگشتان می باشد. دست انسان را خطرات متعددی از جمله لبه های تیز و برنده ، ضربات مكانیكی، مواد شیمیایی، حرارت، الكتریسیته، ارتعاش و پرتوهای رادیواکتیو در محیط های کاری تهدید می کند که جهت پیشگیری از این آسیب ها آشنایی با الزامات عمومی بكارگیری این تجهیزات حفاظتی و انواع دستكش های حفاظتی ضروری است. 

 کلاه ایمنی

 حفاظت کارگران از آسیب‌های بالقوه وارد به سر یک بخش اصلی از هر برنامه ایمنی است. آسیب سر می‌تواند باعث معلولیت یک عمر کارگر و یا حتی منجر به مرگ او شود. استفاده از یک کلاه ایمنی ساده ترین روش محافظت از سر در برابر مخاطرات محیط کارمحسوب می‌شود. در حال حاضر انواع مختلفی از کلاه های ایمنی توسط تولید کنندگان در بازار عرضه می‌شود. مهمترین نکته در انتخاب کلاه مناسب توسط کارفرمایان علاوه بر تطبیق مشخصات آن‌ها با استاندارها، تامین حفاظت مناسب کلاه انتخابی در برابر مخاطرات محیط کار است.

 عوامل زیان آور شیمیایی محیط کار

 مواد شیمیایی مختلف خصوصیات و میزان سمیت متفاوتی دارند. مواجهه  با مواد شیمیایی سمی،میتواند منجر به اثرات مختلفی شود که شدت آن ها با توجه به  راه مواجهه (تنفسی، پوستی و گوارشی)و میزان تماس، متفاوت خواهد بود.در ارزیابی ریسک مواد شیمیایی سمی، میزان ریسک برای استفاده کنندگان، مشخص شده و اقداماتلازم برای محافظت پرسنل در برابر مواد شیمیایی، پیشنهاد میشود. بر اساس دستورالعمل ها و قوانینجاری کشور، کارمندان و کارگران صنایع بایستی در شرایط ایمن با مواد شیمیایی مواجهه داشتهباشند. در راستای انجام این وظیفه مهم، بایستی از کلیه مواد شیمیایی که در محیط کار استفادهمیشوند، از طریق شناسایی و ارزشیابی مخاطرات آن ها و روشهای کنترلی اتخاذ شده، ارزیابی دقیقیبه عمل آید.

لوزی شناسایی خطر

خطرات مواد شیمیایی توأم با ازدیاد مصرفشان در صنایع مختلف افزایش یافته و از طرفی چون بخاطرسپردن خطرات مواد شیمیایی گوناگون و چگونگی مقابله با آن ها برای هر شخص امکان پذیر نیست .بنابراین جهت سهولت در مورد آگاهی از خطر هر ماده شیمیایی از یک لوزی چهار خانه استفاده میشود . تا هر شخصی با توجه به آشنایی قبلی با مشخصات این لوزی از چگونگی خطرات ان ماده شیمیایی آگاه گردد.

 اصول استفاده از وسائل حفاظتی

 تمام تجهیزات و لباسهای حفاظتی باید با طراحی های متناسب با نوع کاربرد، تولید شده و در شرایط بهداشتی و به شیوه صحیح نگهداری شوند. تنها مواردی از این تجهیزات و لباس های قابل استفاده و مورد پذیرش می باشند که استانداردهای NIOSH و ANSI و OSHA را دارا باشند.به دلیل تنوع سایز PPE ها در هنگام انتخاب آن ها ، باید سایز مناسب برای کارگر انتخاب گردد تا استفاده از آن ها به راحتی صورت پذیرد.

سر و صدا

 یکی از بزرگترین ، مخرب ترین و مهمترین مخاطرات ناشی از صنعتی شدن و توسعه صنایع سر وصداهای نامطلوب ( آلودگی های صوتی ) و آثار نامطلوب این برزندگی بشر است . آزمایشات ثابتکرده است که موش بر اثر سر و صدا و ارتعاشات صوتی شدید تلف میشود . تحقیقات زیادی کهدرباره اثرات سوء سر و صدا به عمل آمده ، ثابت کرده است که تمام اندام های انسان بر اثر سر وصداهای مخرب متأثر میشود. علت اساسی کری و بخشی از بیماری ها، به خصوص بیماری هایعصبی و روانی و حتی بیماری های قلبی ، در نتیجه مجاورت با سر و صدا به وجود مری آید و مدتمواجهه با سر و صدا در این مورد بسیار مؤثر است .

کلاه ایمنی

بر اساس آمار منتشره، به ازای هر حادثه در ناحیه سر به طور متوسط سه هفته اتلاف روز کاری ایجاد می‌شود. بارها و بارها در بسیاری از حوادث منجر به مرگ، این نکته از سوی کارشناسان ایمنی مطرح شده که در صورت استفاده کارگر از وسایل حفاظت فردی، حادثه به مرگ وی منجر نمی شد. با این حال، هنوز هم در بسیاری از محیط های کاری، چه از سوی کارفرما که وظیفه تأمین این وسایل و ارایه آموزش های لازم را به کارکنان دارد و چه از سوی کارکنان که وظیفه شان استفاده صحیح از این وسایل در هنگام کار است، کوتاهی ها و بی توجهی های بسیاری را شاهد هستیم.

اثر پیشگیری حوادث در کاهش هزینه های  اقتصادی

 امروزه در کشور ما پروژه های ساختمانی و عمرانی بسیاری در دست اجرا ا ست که اعتبارشان میلیاردها ریال است. نیروهای انسانی زیادی نیز در این پروژه ها مشغول فعالیتند. بدیهی است این نیروهای انسانی شاغل در پروژه ها با خطرات زیادی مواجه هستند. با توجه به محیطی که پروژه در آن در دست اجراست برای نیروی انسانی پیرامون و شهروندان نیز خطراتی به همراه دارد. بیشتر این خطرها به دلیل کم توجهی یا ساده انگاری یا دانش کم ایمنی و پیشگیری است که موجب حادثه می شود. حجم زیاد خطرات که موجب آسیب پذیری به نیروی انسانی و تلفات جانی و مادی می شود و به تبع آن خسارات مادی و معنوی حاصله از مهمترین ضروریاتی است که توسعه دانش پیشگیری را اجتناب ناپذیر می کند. این مقاله با تعریف پروژه های ساختمانی و مشخص کردن فعالیت های ساختمانی و عمرانی به بررسی برخی عوامل موثر بر ایمنی گارگاه ها شامل عوامل سیاستی و خط مشی، عوامل فرآیند، عوامل انگیزشی و محیط کار پرداخته و به برخی خطرهای پروژه اشاره می کند و در مورد راه های  پیشگیری از آنها مطالبی را ارائه می دهد.

عبارات ایمنی و عبارات خطر در برچسب گذاری

 در روش بر چسب‌گذاری (Labeling) به کدهای S و R اشاره می‌شود. مفاهیم این کدها به قرار ذیل می‌باشند:

 الف : عبارت ایمنی (Safety Phrase)

این عبارت معمولا با کد S بر روی برچسب دیده می‌شود. به عنوان مثال کد اسید سولفوریک S: 2-26-36 می‌باشد. یعنی این ماده باید دور از دسترس اطفال نگهداری شود – در صورت تماس با چشم‌ها، محل را با آب شستشو داده و به پزشک مراجعه نمایید – در طول کار از لباس محافظ مناسب استفاده شود...

بهترین تاریخ مصرف برای کلاه ایمنی

 طبق تعریف OSHA تاریخ مصرف کلاه های پلیمری از لحظه تولید ( در شرایط نگهداری در انبار ) به شرطی که نور گرما و سرما به کلاه نرسه 5 سال است، یعنی اگر شما سال چهارم شروع به استفاده از کلاه کردید باید بعد از یکسال کلاه رو برای بازیافت ارسال کنید و اگر از تاریخ تولید کلاه 5 سال گذشته باشه یعنی کلاه اکسپایر شده و دیگه قابل استفاده نیست.

استانداردهای اروپایی مربوط به وسایل محافظت از چشم

 استاندارد اروپایی DIN EN 166 در حالت کلی به معرفی تمامی الزامات حفاظت فردی مخصوص چشم می‌پردازد. عینک‌های ایمنی بر طبق استاندارد DIN EN 166 متشکل از دسته (یا فریم) و لنز‌ها (که در استاندارد‌های بعدی در رابطه با لنزهای ساده و یا لنزهایی که همراه با تاثیر فیلتر کننده اشعه هستند پرداخته خواهد شد) می‌باشند.

 ایمنی در جوش کاری

 یکی از مسائل مهی که جوشکار و به ویژه مسولین یک کارگاه باید به آن توجه داشته باشند رعایت نکات ایمنی در جوشکاری است. چون عدم رعایت نکات ایمنی در جوشکاری باعث بروز حوادث ناگوار می‌شود که نه تنها باعث خسارت مالی بلکه خسارت جانی و عواقب تاسف باری خواهد داشت. در موقع جوشکاری ذارت ریز فلز مذاب در اطراف قوس الکتریکی پراکنده می‌شود که اگر در تماس مستقیم با پوست بدن قرار گیرد، باعث سوختگی شدید و ایجاد ناراحتی می‌شود. برای جلوگیری از این مسئله با توجه به موقعیت و نوع کار باید از دستکش معمولی یا آستین‌دار استفاده کرد.

آشنايي با سيستم تنفسي انسان

بدن آدمي جهت ادامه حيات نياز به يك منبع دائمي اكسيژن دارد وبه طور دائم اين اكسيژن را از هوا در يافت مي كند ، هواي دريافتي شامل 21% اكسيژن - 78% نيتروژن و 1% شامل چند گاز (دي اكسيدكربن - نئون - آرگون - هليوم و...) مي باشد كه در عمل به جزء اكسيژن بقيه گازها به صورت خنثي بوده و نقش فعالي در سيستم تنفسي ندارند . فقط اكسيژن جنبه حياتي داشته و باعث سوخت وساز و توليد انرژي و حرارت در سلولهاي بدن مي باشد.

آشنایی با دستگاه های تنفسی

 استاندارد 4667  B.S  انگلیس انواع وسایل تنفسی را به چهار بخش تقسیم می کندو برای هریک از آنها تعاریفی دارد . این وسایل می بایست توسـط سازنــدگان تولیـدات خودرا بهHSE  مخخف  Health safety executive کمیته اجرایی بر سلامتی و ایمنی دستگاه ارائه تا مورد امتحان و آزمایش قرار گیرند ، تا در صورت تائید مجوز لازم صادر شود. دستگاه های تنفسی اضطراری همانطور که از نامشان پیداست در مواقع ضروری وخطرات خاصی جهت رهایی از محیطهای آلوده با مدت کارکرد کم وساده در طرحها و مدلهای مختلفی به صورت مدارباز یا بسته به کار گرفته می شوند.

توانایی حفاظت شخص در عملیات با دستگاه تنفسی

 چگونگی بکار گیری دستگاه تنفسی جهت حفاظت شخص: گروه آتش نشانی در یک شیفت کاری از یک فرمانده، معاون فرمانده وپرسنل آموزش دیـده عملیـاتی بـا شـرح وظایف معین یک گروه عملیاتی را تشکیل می دهند.این گروه با برنامه ریزی همآهنگ و تقسیم کار ،  همیشه و در همه حال گوش به زنگ ، آماده اعزام به مناطق عملیاتی می باشند و چون صحبت از دستگاه های تنفسی می باشد افرادی که با این وسایل در ارتباط هستند قبل از شروع کار در خصوص بازدید و آماده بکار بودن این وسایل اقدام می نمایند . با توجه به آمار روزانه ، معمولاً برای هر گروه عملیاتی دو تیم دو نفره دستگاه تنفسی و یک نفر به عنوان مسئول کنترل این تیمها در نظر گرفته می شود .

مواد به کار رفته در کفش ایمنی

همان طور که می دانیم کفش پوششی است که پای ما را از خطرات مانند له شدن و لیز خوردن؛ سوختگی ؛ و برق گرفتگی و…محافظت می کند. و اگر کفش ایمنی مناسبی را به پا نداشته باشیم خساراتی را به ما وارد می کند که هیچ وقت قابل جبران نیست. بنابراین دانستن اطلاعاتی در زمینه کفش ایمنی و انواع آن و همچنین مواد کفش ایمنی می تواند این آگاهی را به ما بدهد که بهترین نوع کفش ایمنی را برای کارخود انتخاب کنیم. یادتان باشد که همیشه ایمنی و حفظ جان شما جز اولویت های اولیه کارتان باید باشد و از کار کردن در محیط های خطراناک بدون وسیله ایمنی خودداری کنید و منافع مالی تان را جایگزین منافع جانی تان نکنید و همواره به سلامتی و ایمنی در کارتان توجه داشته باشید....

مراحل ضدعفونی کردن خریدها در هشت مرحله

مراحل ضدعفونی کردن خریدها در هشت مرحله - ویروس کرونا را جدی بگیریم

نکات و پیام های بهداشتی موثر جهت پیشگیری از کرونا

نکات و پیام های بهداشتی موثر جهت پیشگیری از کرونا

اوج گیری خاموش کرونا در روزهای گرم سال/ استفاده از ماسک جدی شد

با گذشت چند ماه از ورود کرونا ویروس به کشور و گذر از روزهای سخت و دشوار بیماری، دوباره شرایط ناخوشایند شده است. به طوری که بعد از فروکش بحران کرونا در کشور در ماه‌های فروردین و اردیبهشت و حتی روزهای ابتدایی خرداد ۹۹، به نظر می‌رسد شرایط بیماری در حال بازگشت به روزهای اوج در کشور است.
سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، با اعلام اینکه میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور، به یک چهارم روزهای گذشته نزول کرده است، تاکید کرد: تنها راه قطع زنجیره انتقال عفونت، رعایت بهداشت و دستورالعمل‌هایی است که اعلام شده است...

اوضاع کرونا بسیار بسیار خطرناک و جدی شده

در مورد شناخت کافی ویروس کووید ۱۹ هنوز در میانه راه هستیم، چکیده آنچه تا کنون می توان با اطمینان بیشتر آن ها را پذیرفت

ویروس از راه تنفس منتقل میشود و ترشحات و قطرات که با باز دم یا حرف زدن و بخصوص عطسه و سرفه فرد مبتلا منتشر می شود حاوی ویروس است و میتواند افراد دیگر را مبتلا سازد، در هوای ازاد و جاری ترشحات فرد الوده کمتر از ۲ متری در هوا معلق هستند و زود فروکش می کنند، در مناطق بسته و بدون جریان هوا تا نیمساعت هم ممکنه هوای محل آلوده باشد، بنابر این ،ماسک مناسب ،رعایت فاصله ،تهویه و جریان ازاد هوا در جلوگیری از انتشار بیشترین نقش را دارد.

ارزیابی اقتصادی سیستم های HSE

سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست با هدف برنامه ریزی،مستند سازی و تغییر روش ها برای مدیریت عوامل زیان آور و مدیریت ایمن خطرات تشکیل شده است. پیاده سازی سیستم مدیریت HSE-MS نیازمند صرف هزینه و زمان است که بعضی از مدیریان پروژه از پیاده سازی سیستم HSE-MS صرف نظر کرده و یا آن را به طور کامل به کار نمی بندند. در واقع چالش موجود این است که به مدیران پروژه اثبات کنیم، پیاده سازی سیستم مدیریت HSE-MS نه تنها هزینه اضافی برای آنها در بر نخواهد داشت، بلکه بر سودآوری پروژه ها نیز خواهد افزود.