استخدام کارشناس فروش تلفنی و حضوری در شرکت سلامت پیشرو ایمن سپاهان(سپاس) - کلیک کنید

کلاه ایمنی

 

کلاه ایمنی

 

حفاظت کارگران از آسیب‌های بالقوه وارد به سر یک بخش اصلی از هر برنامه ایمنی است. آسیب سر می‌تواند باعث معلولیت یک عمر کارگر و یا حتی منجر به مرگ او شود. استفاده از یک کلاه ایمنی ساده ترین روش محافظت از سر در برابر مخاطرات محیط کارمحسوب می‌شود. در حال حاضر انواع مختلفی از کلاه های ایمنی توسط تولید کنندگان در بازار عرضه می‌شود. مهمترین نکته در انتخاب کلاه مناسب توسط کارفرمایان علاوه بر تطبیق مشخصات آن‌ها با استاندارها، تامین حفاظت مناسب کلاه انتخابی در برابر مخاطرات محیط کار است.

با توجه به اینکه کاربرد اصلی کلاه ایمنی مقاومت ضربه های مکانیکی است لذا باید طوری طراحی شود که قادر به تحمل این ضربه ها باشد و در عین حال فشار ناشی از این ضربات را تا حد امکان مستهلک نماید.کلاه های ایمنی معمولا از دو قسمت اصلی ساخته می‌شوند.

الف) پوسته خارجی.

ب) عامل تعلیق ساز

 

الف) پوسته‌ی کلاه های ایمنی:

نکته قابل توجه در خط تولید تمامی محصولات با برند عالی در بازه‌های زمانی مختلف،، جهت گیری نیاز کاربران به سوی استفاده چند جانبه از یک محصول است. همین نکته باعث شده است در طی نسل های مختلف تولید و طراحی نمای پوسته‌ی خارجی کلاه های ایمنی دقت، مقاومت و البته خلاقیت و ظرافت مورد نظر تولید کنندگان باشد.

مسلما مهمترین نکته در انتخاب یک کلاه ایمنی، میزان مقاومت کلاه در برابر ضربه است، به همین دلیل به صراحت می توان به اهمیت جنس پوسته کلاه اشاره نمود.

*جنس کلاه با توجه به ریسک‌های موجود در محیط کاری انتخاب می‌شود. کلاه‌های ایمنی را می‌توان از نظر جنس به‌صورت زیر تقسیم بندی نمود:

    ترکیبات پلی اتیلن، متداول‌ترین ترکیب در ساخت کلاه های ایمنی.

    اکریلو نیترین بوتادین استایرن، ترکیب پلیمری سخت با مقاومت بالاتر، کارایی موثرتر و انعطاف کمتر.

    پشم و شیشه، ترکیبات مقاومت حرارتی.

    آلومینیم، ماده مقاومتی دربرابر ضربه و پاشش مواد مذاب.

    فولاد، ماده مقاومتی در کاربردهای نظامی.

محافظی که جنس آن، تضمین کننده مقاومت شیمیایی، مکانیکی و حرارتی باشد، طرفدار و کاربرد بیشتری در بازار صنعت خواهد داشت. استفاده از اکریلو نیترین بوتادین استایرن یا به اختصار ABS، در خط تولید کلاه های جدید به دلیل مقاومت بالاتر و قابلیت انعطاف کمتر به جهت استفاده در محیط های گرم، توجه بازار فروش را به خود جلب نموده است.

برای افزایش ایمنی در برابر ضربات مستقیم از بالا، وجود تاج با ضخامت بیشتر از پوسته کلاه کمک کننده خواهد بود. انحنای مناسب تاج به منحرف کردن اشیاء و کاهش شدت ضربه کمک می کند.

ممکن است از دیدگاهی کلی و عامه اینطور به نظر برسد که وجود دو مشخصه‌ی مقاومت و ظرافت در کنار یکدیگر امکان پذیر نیست. اما بررسی مواردی همچون ضد خش بودن پوسته، مقاومت در برابر اشعه UV، مقاوم بودن در برابر حلال‌ها، زود تمییز شوندگی، ثبات رنگی به مدت بسیار طولانی و براق بودن بیشتر، در کلاه های ایمنی ضرورت وجود ظرافت همپای مقاومت را نشان می‌دهد. این امر با روکش مقاوم در برابر حلال‌ها، اسیدها و اشعه ماورای بنفش امکان‌پذیر خواهد بود.

امکان استفاده‌ی کلاه به همراه لوازم جانبی، با تعبیه‌ی شکاف‌های مخصوص گوشی و اتصال چراغ قوه، محل نصب شیلد صورت، افتابگیر ، گیره اتصال به کمر، به استفاده‌ی چند جانبه و بهینه از محافظ سر برای کارکنانی که با شرایط متغییر کاری سرو کار دارند کمک خواهد کرد.. البته باید توجه نمود که لوازم جانبی محافظ سر نباید جز عناصر ایمنی آن احتساب گردد. وجود سوراخ های شش گانه در بالای کلاه، وجود مجاری ناودان شکل جهت هدایت مایعات پاشیده شده و یا آب باران به اطراف پوسته، کتیبه جهت چاپ آرم کارخانه‌ی مورد نظر، برچسب شناسایی، تاریخ تولید و مصرف، از موارد جانبی مورد نیاز یک کلاه مناسب برای استفاده در محیط‌های مختلف محسوب می‌گردد. تنوع در رنگ کلاه ها یکی دیگر از مشخصه‌های بارز خط تولید می‌باشد.

باید توجه داشت نظارت و بازرسی دوره‌ای حفاظهای سر عمر مفید آن ها را بیشتر می‌کند.

ب) عامل تعلیق ساز (یراق) کلاه های ایمنی:

وجود خلاقیت در بخش های مختلف تولید، باعث رضایت کاربر می‌شود. افزایش مقاومت در برابر فشار ناشی از ضربه‌ی احتمالی و همچنین سهولت استفاده از کلاه‌های ایمنی مدیون وجود خلاقیت در طراحی یراق کلاه های ایمنی است.

به هنگام برخورد اجسام، از بغل و یا از بالای سر ، وجود قطعه ستاره ای شکل که نقش مستهلک کننده فشار را دارد باعث می شود فشار ناشی از ضربه، بین تسمه های دیگر تقسیم شود. در نتیجه ورود فشار به سر از چند زاویه رخ می‌دهد. این امر باعث کاهش خطر شکستگی و جراحات عمقی در سر می‌شود.

وجود قطعه‌ی فنری شکل، فشار ناشی از نیروی وارد شده به یراق را قبل از انتقال به تسمه‌ها کاهش می‌دهد، در نتیجه احتمال ورود ضربه به سر و مهره های گردن را کاهش می‌دهد.

اگر کلاه ایمنی از نظر اندازه از سر کاربر خیلی بزرگتر و یا کوچکتر باشد، نامناسب است حتی اگر کلبه مشخصات فنی و الزامات قید شده محیط کار را دارا باشد. بنابراین یک کلاه ایمنی که به منظور حفاظت از سر استفاده می‌شود باید متناسب با اندازه سر هر فرد استفاده کننده باشد . بدین منظور وجود تنظیم کننده ارتفاع یراق در محل اتصال‌ها که موجب تنگ تر شدن یراق می‌شود، این نیاز بازار را به راحتی برطرف می‌سازد. همچنین تناسب محافظ سر باید متضمن فاصله کافی بین پوسته و سیستم تعلیق باشد تا اجازه تهویه و تعلیق ضربه را بدهد.

تعبیه‌ی 8 نقطه‌ی اتصال به بدنه کلاه توسط بندهای دوبل می‌تواند باعث افزایش درصد اطمینان و ایمنی گردد. مهارت استفاده از الگوهای صنعتی همچون دستگاه های پرینتر و فکس در چرخ دنده‌های یراق (مدل جغجغه‌ای)، به سبب باز و بسته شدن نرم‌تر و همچنین افزایش مقاومت، طول عمر مفید یراق ‌کلاه را به ارمغان می‌آورد.

طراحی کانکتورهای جدید با رفع قسمتهای دارای لبه های تیز و شکننده و رفع ضخامت هایی که نقاط شکست از آنجا شروع می‌شود و تغییر مواد خشک به نرم جهت استحکام در برابر شکست، از موارد جدید اضافه شده به نسل جدید یراق کلاه های ایمنی می‌باشد.

آزمون مقاومت و نفوذپزیری کلاه های ایمنی:

در خط تولید یک محصول پس از طراحی و قبل از مرحله عرضه به بازار ، گذراندن آزمون‌های استاندارد جهت دریافت استاندارد و ورود به تلید انبوه امری ضروری می‌باشد. به هنگام آزمایش کلاه‌های ایمنی بررسی موارد خاصی مورد نظر است. مقاومت در برابر ضربه و یا میزان نفوذپذیری اجسام تیز در دماهای مختلف ازجمله آزمایش هایی است که امنیت استفاده از کلاه را طبق استاندارد های جهانی تضمین می‌کند.

در آزمون استاندارد ضربه‌ای، استاندارد سقوط 397EN، کلاه بر روی یک پایه به فرم سر قرار داده می‌شود و گلوله‌ای گرد به وزن 50 نیوتن از ارتفاع یک متر بالای کلاه مورد آزمایش رها می‌شود ( سقوط آزاد). اگر پوسته خارجی کلاه پس از این آزمون عاری از هرکونه آسیب و شکستگی باشد همچنین داخل کلاه دچار ترک نشده باشد، طبق استاندارد EN397 مورد تایید قرار می‌گیرد.

در شرایط دیگری از آزمایشگاه برای آزمون میزان نفوذپذیری کلاه، به‌جای گلوله گرد از یک وزنه نوک تیز به وزن 30 نیوتن استفاده می‌شود، در این حالت در شرایط سقوط آزاد و در ارتفاع 1 متری، وزنه بر روی کلاه رها می‌شود، وجود هر گونه شکستگی یا ترک در کلاه رد استاندارد خواهد شد.

برای تایید ایمنی استفاده از کلاه در شرایط با دمای بالا (نقاط گرمسیر)، قبل از آزمون تست ضربه، کلاه مورد آزمون در کوره‌ای با دمای 60℃ و به مدت 72 ساعت قرار داده می‌شود. نتایج مورد نظر استاندارد باید در طی آزمایش حاصل شود. همچنین این آزمون برای تایید استفاده در دماهای پایین (نقاط سردسیر) تکرار می‌شود. با این تفاوت که کلاه مورد نظر به‌جای کوره در فریزر و در دمای ℃ -20 به همان مدت زمان قرار داده می‌شود، نتایج مطلوبف مقاومت کلاه در برابر ضربه را نشان می‌دهد.

ترجمه : دپارتمان تولید محتوا ایمن سپاهان