استخدام کارشناس فروش تلفنی و حضوری در شرکت سلامت پیشرو ایمن سپاهان(سپاس) - کلیک کنید

موارد استفاده و نگهداری از لوازم حفاظت فردی

موارد استفاده و نگهداری از لوازم حفاظت فردی

استفاده از لوازم حفاظت فردی

باتوجه به اهمیت نحوه استفاده صحیح از وسایل حفاظت فردی و نگهداری از آنها در جلوگیری از حوادث وعوارض ناشی از عوامل زیان آور در محیط کار ، لازم است کلیه ی کارکنان به شرح ذیل از وسایل حفاظتی تحویلیاستفاده و از آنها نگهداری نمایند .

 

وسایل حفاظ از سر

انواع حفاظ سر شامل کلاه کاسکت موتور سواری، کلاه ایمنی ،کلاه آشپزی و مقنعه ی لی می باشد.کلاه ایمنیبرای حفاظت سر در موقعی که سر در معرض سقوط بار یا برخورد با اجسام قرار می گیرد ضروری است. برای استفاده ازکلاهی که متعلق به کس دیگری بوده ابتدا آن را خوب ضد عفونی نمایید . استفاده از کلاه کاسکت ایمنی هنگامرانندگی باموتور سیکلت الزامی می باشد استفاده از مقنعه لی در هنگام جوشکاری و سنگ زنی فردرادر مقابل اشعه ها وذرات حفاظت می کند.

 

وسایل حفاظت فردی دست

دستکش های عایق برق

این دستکشها برای حفاظت در برابر برق گرفتگی و شوکهای ناشی از آن مورد استفاده قرار می گیرند و برای افزایشمقاومت دستکش در برابر صدمات مکانیکی و فیزیکی نظیر پارگی، سوراخ شدگی، پوسیدگی و ... با یک لایه حفاظتیپوشش داده شده اند. بر حسب میزان مقاومت در برابر ولتاژ های مختلف به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند.

طراحی و تولید اینگونه دستکشها تحت استانداردهای مختلفی می باشد که برای کسب اطمینان از مقاوم بودنشان بصورتمنظم و دوره ای مورد آزمایش قرار می گیرند.

 

دستکشهای چرمی

این دستکشها برای حفاظت در برابر جرقه ،شعله و فلزات مذاب حاصل از عملیات جوشکاری ، برشکاری، لحیمکاری،جابجایی قطعات فلزی و ... بکار می روند. این دستکش ها حفاظت لازم در برابر براده ها ، تراشها و اشیاءتیز و برندهرا نیز تأمین می نمایند. ممکن است برای انجام کارهایی که نیازمند مهارت دستی زیادی باشند از دستکشهای چرمی باضخامت کم استفاده شود انواع ساق بلند و ساق کوتاه این نوع دستکش ها با توجه به نوع حفاظت مورد انتظار مورد استفادهقرار می گیرند.

 

دستکشهای پارچه ام یا نخی

این دستکشها برای جلوگیری از کثیف شدن دست و خراشیدگی و سایش آن مورد استفاده قرار گرفته ولی حفاظتی را در برابر مواد زبر ، تیز و سنگین تأمین نمی کنند.

 

دستکشهای لاستیکی بنایی

این دستکشها دارای قدرت حفاظتی خوب در برابر آب و مایعات خنثی بوده و علاوه براین در مقابل سایش نیز مقاومتکافی دارند.

 

دستکش ضد حلال و روغن

این دستکشها دارای مقاومت در برابر حلال ها و مواد روغنی بوده و هنگام کار با این گونه مواد مورد استفاده قرار می گیرند.

 

نکات استفاده از دستکشها

1) بسته به شرایط استفاده لازم است که دستکشها بخوبی تا بالای مچ را بپوشانند بطوریکه بین آستین لباس کار ودستکش فضای خالی باقی نماند .

2) در هنگام کار با دستگاهها و ابزار هایی که دارای بخش های چرخنده نظیر دستگاه تراش، مته،اره و غیره می باشندنبایستی ازدستکش استفاده نمود،زیراامکان گیرکردن دستکش در بین قطعات متحرک و واردشدن آسیبهای شدید وجوددارد .

 

کفش ایمنی

کفشهای ایمنی به طیف وسیعی از کفشهای حفاظتی با شکل ، جنس و طرح مختلف اطلاق می شود که وظیفه آنهامحافظت از پا در برابر انواع مختلفی از خطرات شیمیایی، فیزیکی،بیولوژیکی و مکانیکی می باشد. جنس کفشهای ایمنیمی تواند از چرم ، لاستیک ، لاستیک مصنوعی ، پلاستیک و حتی پارچه و ... باشد. از آنجایی که بین قسمتهای مختلفپا، انگشتان آسیب پذیرتر از بقیه هستند به همین دلیل در بعضی از محیطهای صنعتی نظیر معدنکاری ، فلز کاری ،راه و ساختمان سازی و ... از کفشهای ایمنی پنجه فولادی استفاده می شود.

 • کارگرانی که در محیطهای صنعتی کار می کنند و یا مسئول جابجا نمودن بارهای سنگین می باشند باید از

کفشهای ایمنی استفاده نمایند. این کفشها حفاظت انگشتان پا را تأمین می کنند.

 • برخی از کفشهای ایمنی در برابر جریان الکتریسیته مقاوم هستند. کارگرانی که با برق کار می کنند باید از این نوع

کفش ایمنی استفاده نمایند.

 • کفشهای ایمنی ساق دار قسمت مچ و قوزک پا را پوشش داده و از برخورد اجسام با پا جلوگیری می نماید.

 • کفش کار باید کاملاً اندازه پا باشد.

استفاده و نگهداری

درهنگامی که تجهیزات حفاظتی پا مورد استفاده نمی باشد لازم است که به صورت خشک و تمیز نگهداریشوند.

وسایل حفاظت فردی چشم

اجسام پران بویژه ناشی از کار با ابزارهای دستی ، کار با چرخ های سمباده و سنگ زنی، مواد خورنده ،تشعشعات زیان آور و اشعه های حرارتی ، پاشش مایعات شیمیایی و گازها و بخارات سمی همزمان با چشم می توانندسایراعضا صورت ، گونه ، لب ، بینی ، دندان و ناحیه چانه را نیز تهدید نماید و به همین علت در بسیاری موارد حفاظهای چشمبا حفاظهای صورت عرضه میشوند. حفاظ های چشمی را میتوان در چهاردسته کلی زیر تقسیم بندی کرد.

 • عینکهای ایمنی (شیشه سفید ، شیشه سبز ،آفتابی ، UV و ...)

 • گاگل ها(عینکهای فنجانی)

 • شیلدهای صورت

 • ماسک های جوشکاری )دستی و کلاهی(

 • فیلترهای جوشکاری

عینکهای ایمنی با حفاظ جانبی

در مواقعی که خطر اصابت ذرات و اجسام از کناره های عینک با چشم وجود داشته باشد، وجود حفاظهای جانبیدر روی عینکهای ایمنی الزامی می شود نوع حفاظ های جانبی با توجه به ابعادذرات و اجسام می تواند به شکل یکپارچهو بدون منفذ ، مشبک و توری شکل باشند. از مشاغلی که در آن استفاده از این نوع حفاظهای چشمی خاص ضروریمی باشد می توان به کار با انواع سنگ های فرز و سمباده اشاره نمود، که چرخش سر اپراتور در حین عملیات می تواندباعث اصابت ذرات پرتاب شده از جوانب لنزهای عینک ایمنی گردد. هرچند که وظیفه اصلی عینک ایمنی بدون حفاظجانبی یا حفاظ دار، حفاظت در برابر ذرات و اجسام پران است ولی میتوان با تجهیز آنها به لنزهای رنگی ، کاربران رادربرابر بعضی از تشعشات مضر نظیر اشعه ماورای بنفش و مادون قرمز نیز محافظت کرد.

 

گاگل ها

وظیفه این نوع عینک ، محافظت چشم در برابر خطراتی نظیر اشیا پران ، پاشش مواد شیمیایی ،مواد مذاب ،حرارت، تشعشعات مختلف و ... می باشد که متناسب با نوع و کاربرد ویژه به انواع مختلفی نظیر گاگلهای فنجانی، قابلانعطاف ، اسفنج دار ، ریخته گری ، جوشکاری ، قلم زنی و ... تقسیم بندی می شوند .

شیلدهام صورت :

همانطور که در ابتدای این بحث اشاره شد ، در بعضی از محیطهای کار خطرات تهدید کننده ناحیه چشم همزمانقادرند که ناحیه صورت را نیز تهدید نمایند، برای مثال می توان به پرتاب ذرات، فلزات مذاب تشعشعات زیان آور و ...درمشاغلی نظیرجوشکاری، ریخته گری ، سند بلاست و مشاغل مشابه اشاره نمود. در این شرایط ناحیه صورت نیز نیازمندحفاظت خواهد بود که این عمل از طریق استفاده از شیلد های صورت عملی می شود . یک شیلد صورت متشکل از یکصفحه نیمه شفاف یا صفحه مشبک با توری سیمی بوده که به صورت دستی و یا از طریق گیره ها و بند ها به سر اپراتورمتصل و کل ناحیه صورت را می پوشاند ، در همه موارد یک شیلد صورت به تنهایی قادر به حفاظت کامل از چشمها نبودهو لازم است همراه با عینک های ایمنی ویا گاگل به کار روند.

 

بازرسی و نگهداری :

تمیز نگه داشتن وسایل حفاظتی چشم و صورت بویژه لنز های آنها از اهمیت بسزایی برخوردار است ، استفادهطولانی از وسایل حفاظتی با لنز های کثیف در طول روز نه تنها می تواند با عث خستگی ، سر درد و سایر عوارضجسمانی شود بلکه ممکن است در استفاده کامل وصحیح وسیله حفاظتی نیز تاثیر گذار باشد. بنابراین بازرسی روزانهوسایل حفاظت از چشم و تمیز کردن آنها با استفاده از آب گرم و صابون و یا با یک محلول تمیز کننده و پارچه نرم توصیهمی شود . لنزهای خش دار فرسوده وموج دار نیز همانند لنز های کثیف می تواند قدرت و میدان دید را محدود کرده ومشکلات یاد شده را تشدید نمایند .

 

وسایل حفاظت فردی دستگاه تنفسی

با توجه به وجود گردو غبار ، گاز و بخار، دود و دمه ناشی از عملیات جوش کاری و سنگزنی در محیط کار،بایستی از ماسکهای تنفسی استفاده گردد.کارگرانی که با حلال ها و بخارهای شیمیایی سرو کار دارند )پرسنل نقاشی،تست مغناطیسی ، شابلن زنی و ... ( باید از ماسک های فیلتر دارد شیمیایی استفاده نمایند. یکی از مهمترین راههایاصلی تماس با مواد زیان آور هوا ، تنفس می باشد . مواد زیان آور می توانند باعث وارد شدن صدمات فیزیکی و ایجادتحریک در سیستم تنفسی شده و یا پس از جذب در ریه ها به قسمتهای دیگر بدن نیز منتقل شوند. در حیطه علم ایمنیو بهداشت حرفه ای ماسک وسیله ای است که بر روی دهان و بینی قرار گرفته و مانع از ورود عوامل زیان آور به دستگاهتنفسی می گردند.

 

انواع ماسکهای تنفسی

 • ماسک نمدی جهت حفاظت در برابر گرد و غبار استفاده می شود.

 • ماسک سوپاپ دار جهت حفاظت در برابر دمه های فلزی مورد استفاده قرار می گیرد و دارای دو نوع ساده و کربن دار می باشد.

 • ماسک فیلتردار جهت حفاظت در برابر حلالها و بخارات خورنده مورد استفاده قرار می گیرد و دارای انواع نیم صورت ، تمام صورت می باشد. جهت محافظت در برابر انواع مختلف حلال ها و مواد شیمیایی از فیلتر های متناسب با آن ماده استفاده می گردد.

 

وسایل حفاظت فردی تنه

به دلیل وسعت قابل توجه تنه انسان در مقایسه با بخشهای دیگر بدن و همچنین قرار گرفتن تعداد زیادی ازاندامهای حیاتی نظیر قلب،ریه ،کبد، ستون فقرات و غیره در آن قسمت،احتمال بروز خطرات و همچنین شدت پیامدخطرات حاصله در آن بخش بسیار بالا بوده و بنابراین کنترل خطرات موجود حائز اهمیت است. خطرات فیزیکی شاملدرجه حرارتهای بالاوپایین، رطوبت، ارتعاشات ، تشعشعات ، ضربه های فیزیکی و غیره که می توانند پوست و اندامهایدیگر بدن در ناحیه تنه را تهدید نماید .

 • به محض ورود به کارخانه لباس کار را به تن کنید و سعی کنید سر آستینهای آنرا بسته نگهدارید.

 • لباس کار باید مناسب بدن کارگر بوده و هیچ قسمت آزاد، باز، پاره و یا آویزان نداشته باشد.

 • بستن کراوات، دستمال گردن، زنجیر، دسته کلید و... روی لباس کار ممنوع است.

در مورد خطرات مواد شیمیایی بایستی حداقل به سه نکته زیر توجه داشت :

1) اثرات بالقوه سمی و مواجهه

2) راههای احتمالی ورود مواد شیمیایی به بدن

3)  پتانسیل مواجهه با مواد آلاینده با توجه به ماهیت کار

از بین سه جنبه اخیر سمیت مواد از اهمیت بیشتری برخوردار است . تعدادی از مواد شیمیایی نظیر بعضی ازمواد روغنی و گریسها تنها باعث کثیفی و آلوده شدن و اثرات جزئی بر روی پوست می شوند.از جمله وسایل حفاظت فردی تنه می توان به لباس کار معمولی، لباس کار لی ، بادگیر ، پیشبند، روپوش آشپزیو زیرپوش سفید اشاره نمود.

 

نگهداری از لوازم حفاظت فردی

نگهداری :

انبار، بازرسی ، تمیز کاری و تعمیر مناسب لباسهای حفاظتی برای تأمین حفاظت کامل کاربران از اهمیت زیادیبرخوردار است. تعدادی از لباسهای حفاظتی در هنگام انبار و ذخیره سازی با محدودیت هایی روبرو هستند. برای مثاللباس های تهیه شده از لاستیک طبیعی بایستی در مقابل نور خورشید، تشعشعات ماوراء بنفش ، ازن و غیره محافظتشوند. بعضی از لباسهای کامل یکپارچه پلیمری، ممکن است در صورت آویزان شدن دچار صدمه شوند.

 

وسایل حفاظت فردی گوش

گوشی های حفاظتی در دو نوع داخل گوش )ایرپلاگ( و بیرون گوش )ایرماف( موجود است که اگر بطور صحیح واصولی استفاده گردند در کاهش سر و صدا و جلوگیری از کری شغلی نقش مؤثری خواهند داشت.

 

ایر پلاگها

نوعی وسیله حفاظت شنوایی است که در داخل مجرای شنوایی قرار گرفته و با مسدود کردن آن از رسیدن امواجصوتی به پرده صماخ و انتقال آن به گوش داخلی جلوگیری می کند. برای قرار دادن مناسب ایر پلاگها در گوش بایستیابتدا با دست مخالف از بالای سر لاله گوش را به طرف بالا کشیده و بعد از قرار دادن ایر پلاگ در آن توسط دست موافقآن را به حالت اول بر گرداند.

 

 

 

دپارتمان تولید محتوا ایمن سپاهان