استخدام کارشناس فروش تلفنی و حضوری در شرکت سلامت پیشرو ایمن سپاهان(سپاس) - کلیک کنید

نکاتی در رابطه با کفش ایمنی

نکاتی در رابطه با کفش ایمنی

کفش ایمنی پای آرا نکات ویژگی دانستنی نگهداری

* به نظر کارشناسان مهمترین مسئله در کفش ایمنی مسله حفاظتی از جمله محافظت در برابر سقوط اجسام سنگین ـ عدم لغزش و سپس مسائل بهداشتی و ارگونومیکی می باشد. به لحاظ محافظتی سرپنجه فولادی عامل اصلی در حفاظت از انگشتان در مقابل ضربه می باشد که باید از جنس فولاد آبکاری شده با توان تحمل ضربه حداقل 200 ژول را دارا باشد که در غیر این صورت خود سرپنجه به عنوان عامل برنده عمل کرده و باعث قطع انگشتان پا می گردد.


* از لحاظ مسائل بهداشتی و ارگونومیکی به علت این که پا قلب عصبی انسان می باشد و تمام اعصاب اجزای مختلف بدن در پا متمرکز می شود و نیز به علت این که طرز قرار گرفتن پا در کفش ارتباط مستقیمی با طرز فرم گرفتن اسکلت بدن و به خصوص ستون فقرات دارد، بسیار حائز اهمیت است چرا که عوارض استفاده از کفش نا ایمن و نامناسب فقط خطرات فیزیکی ظاهری نمی باشد. بلکه گرفتاری های مزمن ستون فقرات، چشم درد و سردردهای مزمن نیز می تواند از علائم استفاده از کفش نا ایمن و غیر ارگونومیک باشد.

* به لحاظ بهداشتی نیز در صورت استفاده از کفش هایی با آستری غیر بهداشتی باعث به وجود آمدن میخچه و ایجاد باکتری و قارچ و و بوی نامطبوع پا می شود.

* BLS (آمار کار انگلیس) نشان می دهد حدود 75 درصد جراحات پا درهنگامی رخ می دهند که فرد ازوسایل حفاظتی پا استفاده نمی کنند.

* در برابر پاشش مواد مذاب کفش باید به سرعت قابل درآورده شدن باشد.
* در استفاده از کفش های ایمنی پنجه فولادی بایستی توجه داشت که گرم شدن پنجه فولادی کفش ممکن است باعث آسیب رساندن پنجه پا گردد.
* PU چیست؟ مخفف پلی یورتان دسته ای از پلیمرهای پرمصرف با خواص عالی هستند. یکی از مصارف آن استفاده در زیره کفش است.

* علامت های اختصاری موجود درکفش ها بیانگر اطلاعات زیر هستند:
RR :دارای تخت مقاوم دربرابر سوراخ شدن
CP :مقاوت در برابر الکتریسیته
SD : توانایی رسانایی در برابر الکتریسیته ساکن
ED :توانایی رسانایی دربرابر جریان التریسیته

* در محیط هایی که دارای اتمسفره بالقوه قابل انفجار با مواد حساس(مثل چاشنی مواد منفجره) باشد حفاظ پاها باید ضدالکتریسیته ساکن باشند.

* کفش های ایمنی دارای تست هایی هستند که شامل موارد زیر می باشند:
تست فشردگی که حفاظ در کلاس های 30،50 یا70 قرار می گیرد که به ترتیب نشان دهنده ی 30،50 یا70 پوند است. این تست در راستای پنجه به پاشنه کفش صورت می گیرد
مقاومت در برابر ضربه از طریق سقوط وزنه بر روی پنجه کفش که ممکن است کفش در کلاس های 30، 50 یا 70 قرارگیرد که به ترتیب نشان دهنده ی 1000، 1500 یا 2000 پوند است.

* تست سقوط از یک ارتفاع 4 فوتی انجام می گیرد.
* کار درمحیط مرطوب مثلا استفاده از اسپری آب مواد ضدآب یا مقاوم دربرابر آب باید استفاده شود چکمه های ساق بلند باید برای کار درمحیط خیس استفاده شوند.
* مواد چرمی حفاظت ضعیفی در برابر خطر جذب مواد فراهم می کند.
* حفاظ های پا باید منطبق با الزامات قید شده در WAC296-800-16060 باشند این تجهیزات همچنین باید حداقل کارایی ذکر شده دراستاندارد ANSI Z41 را دربرابر فشار و ضربه دارا باشند.
* چکمه های آتش نشانی باید درمقابل آب نفوذ ناپذیر و نسبت به الکتریسیته نارسانا باشد و در برابر ضربه تا حدودی تحمل داشته باشد. تست های انجام شده روی چکمه آتش نشانی شامل تست مقاومت در برابر خمش، نفوذ و قابلیت خمش تخت و پاشنه است.

* در کارخانجات مواد غذایی از کفش های ایمنی سفید رنگ به منظور رعایت بهداشت محیط کار استفاده شود.
* برق از مهم ترین خطراتی است که در محیط کار وجود دارد. کارگران ممکن است با شوک های انرژی الکتریکی یا تجمع الکتریسیته ساکن مواجه شوند که می تواند به جرقه ی الکتریکی در محیط های خاص منجر شود. به منظور کاهش احتمالات الکتریکی، کفش هایی که از چرم یا پلاستیک یا هر مواد دیگری که از انتقال جریان الکتریسیته جلوگیری می کند، مناسب هستند.


* در کفش های عایق کفی عایق برای جلوگیری از شوک و تخلیه باراستاتیک است.
* کفی های طبی به چندین منظور توصیه می شود:
ضربه گیری و پشتیبانی از مچ یا قوزک پا
اصلاح یا پیشگیری از بد شکلی ها مچ پا


استفاده و نگهداری کفش ها:
- قبل از استفاده آن ها را بازرسی و چک نمایید.
- در صورت فرسوده شدن و یا سوراخ شدن آن را تعویض نمایید.
- در هنگامی که تجهیزات حفاظت پا مورد استفاده نمی باشند لازم است به صورت خشک و تمیز نگه داری شوند. درمحل های کاری که یک کفش ایمنی به تناوب توسط چند نفر مورد استفاده قرار می گیرد برای پیشگیری از ایجاد بوی بدپا و جلوگیری از انتقال بیماری های مسری پا لازم است که وسایل یاد شده به طور متناوب و منظم تمیزکاری شده و ضدعفونی شوند.
- انتخاب کفش ها مطابق با اندازه پای کارگران از اهمیت برخوردار است زیرا استفاده از کفش های تنگ و سنگین می تواند خطر ایجاد مایکوزیس پا را به دنبال داشته باشد.
- در چکمه های آتش نشانی تمام قسمت ها از قبیل ساق، سرپنجه، پشت پاشنه، تخت و پاشنه از جنس لاستیک می باشد و برای تهیه رویه از دو نوع لاستیک استفاده می شود.
1) ورق لاستیکی که با استفاده از ماشین calendar تهیه شده است.
2)استفاده از لاتکس (شیره کایوچو) با استفاده از روش غوطه ور کردن در لاتکس
- در چکمه های آتش نشانی تمام قسمت های لاستیکی بایستی اگر به مدت 24 ساعت در فشار معمولی یک اتمسفر و دمای بین 98 تا 100 درجه سانتی گراد قرار گیرند آثاری از شکستگی ترک خوردگی یا چسبندگی در آن ها ظاهر نشود.