استخدام کارشناس فروش تلفنی و حضوری در شرکت سلامت پیشرو ایمن سپاهان(سپاس) - کلیک کنید

تاریخ و زمان مصرف کلاه های ایمنی

تاریخ و زمان مصرف کلاه های ایمنی

طبق تعریف OSHA تاریخ مصرف کلاه های پلیمری از لحظه تولید( در شرایط نگهداری در انبار ) به شرطی که نور گرما و سرما به کلاه نرسد 5 سال است.
یعنی اگر شما سال چهارم شروع به استفاده از کلاه کردید باید بعد از یکسال کلاه رو برای بازیافت ارسال کنید و اگر از تاریخ تولید کلاه 5 سال گذشته باشه یعنی کلاه اکسپایر شده و دیگه قابل استفاده نیست و درشرایط استفاده بین 6 ماه تا 3 سال متغییره و بستگی به شرایط آب و هوایی و نحوه استفاده دارد.

بعضی از سایت های حفاری که پاشش مواد دارند هر 6 ماه یکبار کلاه ها یشان را عوض می کنند و مثلاً کلاه های ویزیتورها که معمولاً در شرایط سرما و گرما و نور خورشید و مجاورت مواد شیمیایی نیست و فقط چند وقت یکبار به ویزیتور داده میشود هر 3 سال یکبار عوض میشود.
اما در شرایط آب و هوایی مثل ماهشهر و عسلویه و کلاه مناطقی که در هوا آلودگی مواد شیمیایی وجود دارد و همچنین مناطق گرم با نور شدید آفتاب مثل اهواز ، امیدیه و آغاجاری ، باید هر یکسال یکبار کلاه ها عوض شوند ( البته اگر مواجهه مستقیم با نور خورشید و گرمای شدید ندارند ، هر 2 سال یکبار )

و در شرایط آب و هوایی مناسب زیر سقف یا کار در داخل سوله ، در هوای نسبتاً مطلوب مثلاً شرکت ایران خودرو ، باید هر 2 سال یک بار کلاه ها تعویض گردند. این تعریف OSHA برای کلاه های پلیمری هست ، در این بین برخی افراد می گویند که کلاه مثلاً ... ده سال اعتبار داره باید ببینید بر چه اساسی و بر طبق کدوم استاندارد این حرف را می زنند. ضمناً همه کلاه های پلیمری بعد یک دوره زیر نور آفتاب خاصیت ضد ضربه ای خود را  از دست می دهند و هر چه کهنه تر می شوند میزان ضربه پذیری شان کمتر می شود ، این موضوع مسئله مهمی است که باید به ان توجه خاص شود.

به هر حال همه پلیمرها به مرور خواص خود را از دست می دهد و به اصطلاح فاسد می شود ، شما پنل کولر های گازی رو نگاه کنید ، بعد از 4 یا 5 سال رنگ سفیدشان زرد یا کرم می شود در صورتی که زیر نور آفتاب هم نیستند و در شرایط هوایی مطلوب هستند ، (قدیما یادم یه تشت پلاستیکی که گوشه حیاط بود بعد از 2 یا سه ماه رنگش عوض میشد و وقتی بهش دست می زدیم طوری پوک شده بود که نمیشد بلندش کرد و پودر میشد)، کلاه پلیمری هم همین طور است خیلی تفاوت خاصی ندارد به هر حال همه کلاه های پلیمری یا PP هستند یا HDPE یا ABS که تازه ABS از بقیه در برابر گرما قوی تر است و آن نیز همین وضعیت را دارد مگر اینکه روکش داشته باشند.

منبع :
https://www.iransafety.com