پارچه شومر آلمان

پارچه شومر توسط یک شرکت آلمانی با نام شومر (SCHUMER) تولید می شود. تخصص این شرکت طراحی، توسعه و تولید لباس و پارچه دیر سوز شومر با کیفیت بالا برای آتش نشانان و کارگران صنعتی است. این محصولات برای محافظت در برابر طیف گسترده ای از خطرات، از جمله آتش، گرما، جرقه و شعله طراحی شده اند. لباس ها و پارچه دیرسوز شومر آلمان به گونه ای طراحی شده است که در کنار دوام بالا، حس راحتی و آزادی حرکتی را برای افراد به ارمغان می آورد.

 

تاریخچه شومر

تقریبا ۲۰۰ سال است که شرکت شومر کار خود را با تولید پارچه شروع کرده است و حدود ۱۰۰ سال است که به طور تخصصی به تولید پارچه هایی با هدف افزایش ایمنی و راحتی کارگران در محل کار می پردازد. این شرکت با تولید پارچه هایی از جنس پنبه، بهترین سازگاری ممکن با پوست را برای افراد تضمین میکند و در عین حال بالاترین سطح ایمنی، راحتی و محافظت را در قبال شعله، آتش و… با استفاده از فرایندی منحصر به فرد نیز ارائه میدهد. شرکت شومر از متخصصان پوشاک و کارشناسان ایمنی برای ایجاد نوآوری در تولید پارچه دیرسوز شومر استفاده می کند.

 

پارچه دیرسوز شومر

پارچه دیرسوز شومر از الیاف طبیعی نظیر پنبه خالص یا الیاف تقویت شده (که با تکنولوژي بالا طی یک فرایند منحصر به فرد)، تولید و ساخته می شوند. این پارچه به گونه ای است که تمامی الزامات ایمنی مورد نیاز برای بهترین عملکرد حفاظتی در قبال شعله و… را در بر می گیرد و نیاز های مصرف کنندگان را براورده می کند. پارچه شومر استاندارد هایی فراتر از استاندارد های EN (استاندارد های اروپایی) را داراست. در ادامه به استاندارد های پارچه شومر اشاره خواهیم کرد.

 

جنس پارچه

جنس پارچه دیر سوز شومر بر پایه ی الیاف طبیعی است و در پارچه های مختلف شومر با توجه به نوع و کاربری پارچه دارای مواد و متریال مختلف با درصد متفاوتی است. به طور کلی از مواد و متریال زیر برای ساخت پارچه شومر استفاده می شود:

 • پنبه (Cotton)
 • پلی آمید (Polyamide)
 • مداکریل (Modacryl)
 • پشم (Wool)
 • ویسکوز ضد حریق (Viscose FR)
 • متا آرامید (Meta-Aramid)
 • پارا آرامید (Para-Aramid)
 • نخ / الیاف آنتی استاتیک (Antistatic yarn / fibre)

 

انواع پارچه شومر

از انواع محصولات پارچه های شومر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • SCHÜMER SECAN
  محصول SCHÜMER SECAN® با سطح حفاظتی بالایی که دارد بسیار فراتر از الزامات استانداردهای EN است و خود ایجاد کننده ی استانداردهایی در حفاظت از گرما و آتش است. همچنین با توجه به خواست مشتری، پارچه های SCHÜMER SECAN® را می توان با شرایط فرد سازگار کرد.
 • SCHÜMER SECAN® PLUS
  پارچه SCHÜMER SECAN® PLUS با محافظت مناسب در برابر گرما و آتش، که نسخه ارتقا یافته محصول قبلی است در صنایع مختلف از جمله در صنعت فولاد، صنعت فلزکاری و صنعت پتروشیمی استفاده می شود تا حداکثر ایمنی را ارائه دهد. این پارچه با داشتن الیاف طبیعی پنبه، سازگاری بالایی با پوست دارد و همینطور سطح بالای راحتی را تضمین می کند.
 • SCHÜMER SECAN® SECURO
  پارچه SCHÜMER SECAN® SECURO نیز نسخه ارتقا یافته دیگری از محصول SCHÜMER SECAN® است. محصول SCHÜMER SECAN® SECURO که با نخ‌های پنبه‌ای کربنی بافته شده است، خواص ضد الکتریسیته ساکن را دربر دارد به گونه ای که حتی پس از 50 دوره شستشو و پوشیدن همچنان خواص بالای حفاظتی خود را داراست.
 • SCHÜMER proTEC
  پارچه SCHÜMER proTEC از مواد اکریلیک با ویسکوز یا پنبه ساخته شده که در صنایع پتروشیمی، تامین انرژی و همچنین در صنعت فولاد مورد استفاده قرار می گیرد. از مزایای این الیاف میتوان به این مورد اشاره کرد که الیاف را در بالاترین سطح کیفیت با هم ترکیب کرده اند. این پارچه بهترین خواص جهت استفاده حین کار را دارد و تضمین کننده ی محافظت مناسب و بهینه در برابر حرارت و شعله است.
 • SCHÜMER aluTEC
  پارچه SCHÜMER aluTEC، برای شرایط کاری سخت در صنایع آلومینیوم توسعه یافته و به دلیل ترکیب خاص و ساختارش ، آلومینیوم مایع بر روی آن میلغزد و به خوبی از پوست محافظت میکند.
 • SCHÜMER X-FIRE
  پارچه SCHÜMER X-FIRE محصول ممتاز شرکت شومر است که ساختارش از 100% آرامید (متاآرامید و پاراآرامید با آنتی استاتیک) است. شومر این پارچه را به همراه لَمینِت به عنوان مانع رطوبت برای استفاده در لباس های آتش نشانی ارائه می دهد.
 • SCHÜMER VISCANamid
  پارچه‌ SCHÜMER VISCANamid ترکیبی از ویسکوز ضد حریق (Viscose FR) و آرامید است که خواص ضد آتش عالی را ارائه می‌دهد. این پارچه برای لباس کار آتش نشانان و لباس پلیس استفاده می شود.
 • SCHÜMER RELUX
  یکی دیگر از محصولات شومر پارچه‌ی پنبه‌دار SCHÜMER RELUX است که با سبکی و ترکیبی که دارند، سطح بسیار بالایی از راحتی را ارائه میدهد و همچنین دارای گواهی DIN EN ISO 20471 است.

 

از انواع پارچه های شومر برای تولید لباس کار میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • SCHÜMER COTTON FUN
  پارچه‌ی SCHÜMER COTTON FUN شومر از پنبه خالص ساخته شده‌ که دارای ویژگی های مناسبی نظیر قابلیت تنفس بالا است و همینطور مدیریت رطوبت خوبی دارد. پایداری رنگ این پارچه حتی پس از استفاده طولانی مدت تضمین شده است.
 • SCHÜMER COTTON BLENDS
  پارچه ی SCHÜMER COTTON BLENDS در هر ۲ حالت ساده یا رنگی ، با توجه به محتوای پنبه‌ای که دارد راحتی بالایی را به ارمغان می‌آورد. فرآیندهای تکمیل ویژه این پارچه امکان استفاده در فعالیت حرفه ای و کاری را فراهم می کند.
 • SCHÜMER COTTON COMFORT
  پارچه‌ی SCHÜMER COTTON COMFORT دارای خاصیت ارتجاعی است که آزادی حرکتی طبیعی و مناسبی را در حین کار روزانه برای شخص به ارمغان می‌آورد. این خاصیت در کنار وجود درصد بالای پنبه در ساختار پارچه، خواص مناسبی را برای استفاده کاربر، به همراه دارد.
 • SCHÜMER TENCEL™ BLENDS
  پارچه‌ی SCHÜMER TENCEL™ BLENDS از مواد خام تجدیدپذیر ساخته شده است که به دلیل ترکیبات خاص خود از پایداری و راحتی طبیعی خوبی برخوردار است.
 • SCHÜMER RESISTAN – ESD
  پارچه SCHÜMER RESISTAN یک پارچه‌ی ESD هوشمند و پیشرفته برای لباس های محافظ ضد الکتریسیته ساکن است. این ماده با پوست سازگار است و از تخلیه خطرناک الکتریسیته جلوگیری می کند. این پارچه در صنایع الکترونیک استفاده میشود.

پارچه دیرسوز شومر آلمان با توجه به نوع و مدل و کاربرد دارای رنگ به خصوصی است. این پارچه ها و محصولات در طیف های خاکستری، آبی، قرمز، سبز، سفید و سیاه دیده میشوند. (به عنوان مثال نوع SCHÜMER SECAN® دارای رنگ سبز زیتونی است و نوع SCHÜMER X-Fire دارای رنگ آبی تیره است).

 

تست مازاد

سیستم بررسی دقیق SCHÜMER SECAN® سخت گیرانه تر از الزامات موجود در استاندارد هاست. این سیستم، کیفیت پارچه‌ شومر را در بالاترین سطح تضمین میکند. پس از انجام تست های درون شرکت بر روی پارچه دیرسوز شومر از هر 100 تا 120 متر تولید پارچه، نمونه‌ای را به یک آزمایشگاه خارج از شرکت ارسال کرده تا آزمایش مستقلی روی آن انجام شود. آزمایشگاه نمونه را 50 بار با دمای 95 درجه سانتی‌گراد شسته و آن را در معرض آزمایش آتش شومر قرار می دهد که به طور قابل توجهی گرمتر از استاندارد EN ISO است. سپس نتایج آزمایش به صورت دقیق بررسی و گواهی تست صادر می‌شود.

 

استاندارد ها

استاندارد های استفاده شده در پارچه دیرسوز شومر با توجه به ویژگی و کاربرد پارچه شامل موارد زیر می باشد:

 • EN ISO 11612 : استاندارد لباس محافظ در برابر حرارت و شعله
 • EN ISO 11611 : استاندارد لباس محافظ برای استفاده در جوشکاری و فرآیندهای وابسته
 • EC 61482-1-2 / EN 61482-2 : استاندارد لباس محافظ در برابر خطرات حرارتی قوس الکتریکی
 • EN 1149-5 : استاندارد لباس محافظ با خاصیت الکترواستاتیک
 • EN 13034 type 6 : استاندارد لباس محافظ در برابر مواد شیمیایی مایع
 • EN ISO 20471 : استاندارد لباس با دید بالا (در شب و روز به راحتی دیده شود)

 

ویژگی پارچه های دیرسوز شومر

• پارچه دیرسوز شومر از پنبه سازگار با پوست تولید می شود، این پارچه ها با توجه به دارا بودن استاندارد OEKO-TEXS®>: • استفاده ی راحت در طولانی مدت را دارا می باشند
• پارچه دیرسوز شومر دارای قابلیت تنفس بالا و مدیریت خوب رطوبت است
• این پارچه ها در برابر گرما، شعله، پاشش مواد مذاب و … مقاوم هستند
• پارچه شومر قابلیت شست و شو صنعتی دارد (به گونه ای که حتی پس از ۵۰ بار شست و شوی صنعتی تا دمای ۹۵ درجه سانتی گراد قدرت محافظتی خود را حفظ میکند)

 

پارچه شومر نسوز است ؟

با اینکه پارچه شومر میتواند حدود ۵ دقیقه دمای ۵±۱۸۰ سانتی گراد را تحمل کند اما نمیتوان به صراحت اشاره کرد که این نوع پارچه ها نسوز هستند، آنها میتوانند در مقابل اتش و حرارت مقاومت کنند و دیرتر بسوزند و به عبارتی میتوان آنها را پارچه دیرسوز شومر خطاب کرد. این پارچه، با نام پارچه نسوز شومر آلمان نیز شناخته می شود که به کار بردن اصطلاح نسوز برای این پارچه درست نیست.

 

کاربرد پارچه شومر

پارچه شومر آلمان در صنایع مختلفی اعم از صنعت فولاد، فلزکاری، جوشکاری، پتروشیمی و… استفاده می شود که از افراد در برابر خطرات مختلفی از قبیل آتش، گرما، جرقه، شعله، مواد شیمیایی و قوس الکتریکی محافظت می کند. این پارچه در تولید انواع لباس دیر سوز کاربرد دارد. اگر به دنبال مطالعه بیشتر هستید، پیشنهاد میکنم مقاله هر آنچه باید در خصوص لباس دیر سوز بدانید را مطالعه فرمایید.

 

سپاس تولید کننده لباس دیرسوز

شرکت سلامت پیشرو ایمن سپاهان (سپاس) به عنوان یکی از یزرگترین و تخصصی ترین تولید کننده های لباس کار در کشور می باشد. لباس دیر سوز یکی از تولیدات این شرکت می باشد. لباس کار دیرسوز سپاس مدل جاوید مورد تایید مجتمع فولاد مبارکه اصفهان و مورد استفاده در صنایع فولاد و ریخته گری کشور می باشد. سپاس امکان خرید لباس دیرسوز را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت برای صنایع مختلف فراهم کرده است.

5/5 - (6 رای)